Zamknij

42-letni Afgańczyk znaleziony w transporcie ziemniaków. Chciał dostać się do Francji

Redakcja
09.04.2019 16:14
42-letni Afgańczyk znaleziony w transporcie ziemniaków. Chciał dostać się do Francji
fot. Shutterstock

Straż Graniczna zatrzymała 42-letniego Afgańczyka, który ukrył się w transporcie ziemniaków z Grecji. Mężczyzna chciał w ten sposób dojechać do Francji. Nie potrafił wytłumaczyć dlaczego podróżował w polskiej ciężarówce.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak poinformowała we wtorek PAP rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu mjr SG Elżbieta Pikor kierowca ciężarówki, który przewoził ziemniaki wjeżdżając na parking w miejscowości Zawadka Brzostecka usłyszał dochodzące z naczepy nietypowe odgłosy i zaniepokojony zawiadomił policję.

Zobacz także

"Na miejsce wezwano patrol Straży Granicznej, który w czasie kontroli legalności pobytu ustalił, że między ułożonymi na paletach workami z ziemniakami ukrył się 42-letni mężczyzna. Imigrant przyznał, że do naczepy dostał się nielegalnie w Grecji podczas załadunku towaru" – mówiła mjr Pikor.

Dodała, że z jego wyjaśnień wynika, że z Grecji trasa wiodła przez Bułgarię, Rumunię, Węgry, Słowację do Polski.

Przez cztery dni nie opuszczał naczepy. Miał suchy prowiant, którym się żywił. Pytany o cel swojej podróży twierdził, że chciał dotrzeć do Francji i tam się osiedlić. Nie potrafił wytłumaczyć dlaczego podróżował w polskiej ciężarówce."

Mjr Elżbieta Pikor, Straż Graniczna

Mężczyzna mówił, że będąc jeszcze w Grecji zapłacił organizatorom za przerzut do zachodniej Europy tysiąc euro.

Afgańczyk został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców

Cudzoziemiec usłyszał zarzut nielegalnego przekroczenia granicy. Poddał się dobrowolnie karze. Jej wymiar to cztery miesiące pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok.

Zobacz także

Decyzją Sądu Rejonowego w Sanoku Afgańczyk został umieszczony w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku, gdzie spędzi 3 miesiące.

W tym roku jest to trzeci przypadek przekroczenia granicy nielegalnie w ukryciu, z kierunku południowego, czyli ze Słowacji. W styczniu br. funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili ukrytych w transporcie jabłek dwóch obywateli Afganistanu, a w lutym – też dwóch Afgańczyków, którzy nielegalnie dotarli do Polski w transporcie soi z Serbii.

RadioZET.pl/PAP