Zamknij

Straż Marszałkowska u protestujących. „Lepiej wyciągnijcie broń” [WIDEO]

Redakcja
22.05.2018 15:31
Straż Marszałkowska u protestujących. „Lepiej wyciągnijcie broń” [WIDEO]
fot. PAP

Osoby niepełnosprawne i ich rodzice protestują w Sejmie od ponad miesiąca. Protestujących odwiedziła we wtorek Straż Marszałkowska. Funkcjonariusze chcieli zdjąć ze ściany pocztówki, które w ramach wsparcia otrzymały osoby z niepełnosprawnościami. Doszło do przepychanki.

Straż Marszałkowska chciała zdjąć ze ścian Sejmu pocztówki, które dostały w prezencie osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice. Doszło do przepychanki. 

Sytuację zarejestrowały kamery TVN24. Strażnicy mówili, że należy zgłosić się do Kancelarii Sejmu o przyznanie tablic. — Niech pan tego nie ściąga. Dlaczego pan ściąga zdjęcia dzieci? — mówiła Iwona Hartwich i uniemożliwiła strażnikowi usunięcie pocztówek. Strażnicy zaprzestali interwencji, widząc silny sprzeciw protestujących. — No to pan wyciągnie broń i najlepiej tutaj zabije te osoby niepełnosprawne — mówiła Hartwich.

Osoby z niepełnosprawnościami i ich rodzice przebywają w Sejmie od 18 kwietnia. 21 maja protestujących odwiedził prezydent Lech Wałęsa. Główne postulaty protestujących to zrównanie renty socjalnej z rentą ZUS oraz 500 złotych w gotówce. Pierwszy postulat został spełniony. Drugi nadal jest osią sporu między rządem a osobami z niepełnosprawnościami i  ich opiekunami. Początkowo politycy proponowali bony w wysokości 500 zł, potem mówili, że budżetu nie stać na taki wydatek. Protestujący twardo bronią tego postulatu i nie zgadzają się na półśrodki. 

Zobacz także

21 maja weszły w życie nowe przepisy, które zwiększają uprawnienia Straży Marszałkowskiej. Straż zyskała uprawnienia służb mundurowych. Funkcjonariusze mogą używać broni palnej i paralizatorów.

RadioZET.pl/TVN/KM