Zamknij

Duże utrudnienia na granicy z Ukrainą. Odprawy wstrzymane

Redakcja
25.11.2018 16:58
Duże utrudnienia na granicy z Ukrainą. Odprawy wstrzymane
fot. GERARD/REPORTER/East News

Przejścia graniczne z Ukrainą nieczynne do odwołania. Wszystko przez blokady dróg po stronie ukraińskiej.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Straż graniczna informuje o czasowym wstrzymaniu ruchu granicznego w województwie podkarpackim. Podróżni są proszeni o bieżące śledzenie komunikatów.

Jak podał na swojej stronie bieszczadzki oddział straży granicznej, odprawy wstrzymano na wszystkich przejściach granicznych w województwie:

- Korczowa – Krakowiec,

- Budomierz – Hruszew,

- Medyka - Szeginie ,

- Krościenko – Smolnica.

O możliwych utrudnieniach informuje też oddział straży granicznej w województwie lubelskim:

„Z uwagi na blokady dróg dojazdowych do przejść granicznych po stronie ukraińskiej może mieć miejsce czasowe wstrzymanie ruchu granicznego” – podano w komunikacie.

Przyczyny protestu

Blokady dróg dojazdowych do przejść granicznych po stronie ukraińskiej związane są ze zmianą przepisów celno-skarbowych w tym kraju, które w niedzielę weszły w życie. Chodzi o zaostrzenie zasad wwozu samochodów na obcych numerach rejestracyjnych.

Ukraińcy, którzy nie mogą pozwolić sobie na zakup samochodu w swoim kraju, do tej pory kupowali używane i o wiele tańsze auta za granicą, przeważnie w Polsce lub na Litwie. Później rejestrowali je jako współwłaściciele z obywatelami tych państw, dzięki czemu nie płacili cła.

Teraz, sprowadzając samochód z Zachodu, będą musieli wnieść za niego kaucję w wysokości opłaty celnej. Kaucja zostanie zwrócona dopiero, kiedy samochód wyjedzie poza terytorium Ukrainy.

Według danych Państwowej Służby Fiskalnej w Kijowie z końca 2017 roku na Ukrainę wjechało ponad 380 tys. pojazdów na zagranicznych numerach rejestracyjnych. Z czego większość już tam została.

RadioZET.pl/JŚ