Zamknij

Ponad 6,5 tys. interwencji, 18 osób rannych. Bilans wichur na początku tygodnia

01.10.2019 10:01
Wichury
fot. Magdalena Pasiewicz/East News

Wczoraj w związku z deszczem i wiatrem w całym kraju było 6 591 interwencji straży pożarnej. Jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych – poinformował we wtorek rano rzecznik Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej st. bryg. Paweł Frątczak.

W poniedziałek w całym kraju było 6 591 interwencji straży pożarnej. Najwięcej – 1 001 działań strażaków – było w Wielkopolsce, 875 w woj. łódzkim i 754 na Mazowszu. 5 979 interwencji związanych było z wiatrem, a 612 z wypompowywaniem wody z piwnic zalanych obiektów.

Bilans wichur w Polsce

W wyniku załamania pogody jedna osoba zginęła, a 18 zostało rannych, w tym pięciu strażaków. Wczoraj po południu ok. godz. 16 w miejscowości Nowy Nart w woj. podkarpackim na jadący samochód przewróciło się drzewo. Kierowca zginął, a dwie osoby zostały ranne.

Zobacz także

Pięć rannych osób było również w woj. lubuskim – w tym jeden strażak, cztery osoby w woj. mazowieckim – w tym jeden strażak, trzy osoby w Wielkopolsce – w tym jeden strażak, dwie osoby w woj. podkarpackim – w tym jeden strażak i dwie osoby w woj. świętokrzyskim – w tym jeden strażak. W woj. dolnośląskim ranny został jeden strażak, jedna osoba została też ranna w woj. zachodniopomorskim.

W całej Polsce zostało uszkodzonych 397 dachów, w tym 246 na budynkach mieszkalnych. Zasadniczo najwięcej szkód było w województwach południowych i centralnych. Dachy zostały zabezpieczone, a zdecydowana większość – kilka tysięcy zdarzeń – to interwencje związane z usuwaniem połamanych i powalonych przez wichurę drzew. Wszyscy strażacy, którzy odnieśli obrażenia, uczestniczyli w interwencjach związanych z powalonymi drzewami.

Straż pożarna i RCB podają dane

Jak zaznaczył Frątczak, podane dane dotyczą wyłącznie liczb związanych z usuwaniem skutków wczorajszych nawałnic. Dodatkowo były zwyczajowe interwencje straży pożarnej związane np. z gaszeniem pożarów.

Frątczak podkreślił przy tym, że pogoda zmieniała się dynamicznie i już w nocy, gdy wiatr się uspokoił, było zaledwie 25 interwencji. Natomiast jeszcze w poniedziałek po południu co godzinę przybywało ok. tysiąc interwencji związanych z wiatrem. O godz. 14 było 1 680 interwencji, o godz. 16 – 3 200, a o godz. 17 – 5 100. W godzinach popołudniowych interwencje przybywały narastająco. Rzecznik KG PSP zaznaczył, że zgłoszenia dotyczące wczorajszych zdarzeń będą jeszcze napływać.

Z kolei zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz napisał na Twitterze, że w całym kraju o godz. 6 bez prądu pozostaje 27 tys. odbiorców. W woj. mazowieckim jest ich 9,7 tys., w woj. łódzkim – 10,6 tys., a w woj. lubelskim – 8,6 tys.

RadioZET.pl/PAP