Zamknij

Poseł PiS wyznaje: "Trzymam kciuki za Borysa Budkę, by przetrwał i pogrążył PO"

09.05.2021 16:19
Borys Budka
fot. Tomasz Kudala/REPORTER

Trzymam kciuki za Borysa Budkę, żeby przetrwał i pogrążył Platformę Obywatelską do końca – mówił w niedzielę o przewodniczącym PO poseł PiS Marek Suski. Jego zdaniem wkrótce elektorat Platformy przejdzie do Lewicy i okaże się, że PO jest nie trzecią, a czwartą siłą polityczną w kraju.

Sejm przyjął we wtorek ustawę, wyrażającą zgodę na ratyfikację decyzji o zwiększeniu zasobów własnych UE dotyczącą m.in. Funduszu Odbudowy. W głosowaniu udział wzięło 456 posłów. "Za" opowiedziało się 290 posłów; przeciwko zagłosowało 33 posłów, a 133 posłów wstrzymało się od głosu.

Fundusz Odbudowy. Rząd przyjął propozycje Lewicy

Wcześniej rząd zgodził się wprowadzić do Krajowego Planu Odbudowy - w ramach którego będą rozdysponowane środki z  Funduszu Odbudowy - kilka rozwiązań proponowanych przez Lewicę, co jej klub stawiał jako warunek poparcia dla ratyfikacji.

Rząd zaakceptował propozycje Lewicy m.in. dotyczące dofinansowania szpitali powiatowych, budowy 75 tys. mieszkań komunalnych czy wsparcia finansowego dla samorządów. Opozycja - głównie KO - krytykowała Lewicę w tej sprawie, argumentując, że można by było osiągnąć więcej w sprawie KPO, nie deklarując z góry poparcia dla ustawy.

Ostatecznie z opozycyjnych ugrupowań ustawy nie poparła Konfederacja, od głosu wstrzymała się większość parlamentarzystów KO ("za" był Franciszek Sterczewski), "za" głosowały zaś PSL, Polska 2050 i Lewica (od głosu wstrzymała się Andrzej Rozenek).

Suski: trzymam kciuki za Budkę, by pogrążył PO do końca

Marek Suski, komentując w niedzielę te wydarzenia na antenie TV Republika, ocenił, że „opozycja zajmuje się głupstwami, zamiast zająć się programem dla Polski”. Po czym postanowił nieco pospekulować na temat tego, co może wydarzyć się po stronie opozycyjnej. Złożył tej nietypową deklarację, odnoszącą się do przewodniczącego PO. 

Myślę, że elektorat przejdzie z Platformy do Lewicy. Okaże się, że PO jest nie trzecią, a czwartą siłą polityczną [...] Trzymam kciuki za Borysa Budkę, żeby przetrwał i pogrążył PO do końca

Marek Suski

- Dzisiaj Lewica wybrała swoją drogę, stąd moim zdaniem spadek sondaży Koalicji Obywatelskiej - przekonywał w rozmowie z TV Republika poseł PiS oraz szef Gabinetu Politycznego premiera. 

List otwarty posłów i senatorów PO i KO

W tym tygodniu grupa parlamentarzystów PO i KO przygotowała list otwarty do swych kolegów partyjnych i klubowych, w którym apeluje o podjęcie "poważnej debaty", prowadzącej do "wieloaspektowej przemiany wewnętrznej". "Bez daleko idących zmian nie mamy szans utrzymania pozycji lidera opozycji, a w przyszłości wygrania wyborów" - przekonują autorzy listu.

List, do którego dotarła w piątek wieczorem Polska Agencja Prasowa, adresowany jest do "parlamentarzystów Platformy Obywatelskiej i Koalicji Obywatelskiej". Pod listem podpisanych jest 51 parlamentarzystów, w tym m.in. były lider partii Grzegorz Schetyna oraz obecny wiceprzewodniczący PO Bartosz Arłukowicz i szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki. Wśród sygnatariuszy są też posłowie i senatorowie, którzy nie są członkami PO - Grzegorz Napieralski, Witold Zembaczyński, Zygmunt Frankiewicz.

RadioZET.pl/PAP