Zamknij

Polacy znów nie wejdą do lasu. Pierwsze nadleśnictwo z zakazem wstępu

24.04.2020 14:36
przywrócono zakaz wstępu do lasu
fot. PAP

Nadleśnictwo Świeradów (dolnośląskie) w części zarządzanego terenu wprowadziło zakaz wstępu do lasu - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Lasów Państwowych Anna Malinowska. Dodała, że sytuacja ma związek z suszą i pożarami, jakie wybuchają w kompleksach leśnych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Rzeczniczka wyjaśniła, że zakaz dotyczy trzech leśnictw i będzie on obowiązywał do 30 kwietnia. Dodała, że zakaz został wprowadzony przez nadleśniczego po pożarze, jaki wybuchł na terenie nadleśnictwa 21 kwietnia. Część terenu, jaki został objęty ogniem jeszcze się nie dogasił - przekazała.

- W związku z wystąpieniem zagrożenia pożarowego 3. stopnia oraz uszkodzeniem drzewostanów na skutek powstałego pożaru w dniu 21 kwietnia 2020 roku na terenie kompleksu leśnego Wielki Lubański Las wprowadzamy okresowy zakaz wstępu do lasu w Leśnictwach: Platerówka, Przylesie, Lubań do dnia 30 kwietnia 2020 roku - czytamy na stronie nadleśnictwa.

Malinowska zwróciła uwagę, że jeżeli sytuacja pożarowa w lasach nie będzie się poprawiała, nadleśniczowie w kolejnych dniach mogą wprowadzać kolejne zakazy wstępu do lasów.

W Polsce funkcjonuje 430 nadleśnictw i zgodnie z przepisami każdy z nadleśniczych może w wyjątkowych sytuacjach wprowadzić okresowy zakaz wstępu na jego teren.

W przypadku suszy i zagrożenia pożarowego dzieje się tak, kiedy w danej okolicy wilgotność ściółki - badana o godz. 9 przez pięć kolejnych dni - wynosi mniej niż 10 proc.

W piątek Instytut Badawczy Leśnictwa poinformował, że w niemal całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego w lasach. Wyjątkiem są północne skrawki województwa pomorskiego i zachodniopomorskiego, gdzie prognozowane jest zagrożenie średnie.

Instytut dodał, że w ponad 50 proc. miejsc pomiaru wilgotności ściółki, jej wilgotność spadła do rzadko notowanego poziomu wynoszącego 6–8 proc.

Więcej informacji na temat koronawirusa:

RadioZET.pl/PAP