Zamknij

Susza w całej Polsce. Zagraża rolnictwu

Redakcja
19.06.2018 09:34
Susza w całej Polsce. Zagraża rolnictwu
fot. Shutterstock

92 proc. gmin w Polsce obsianych zbożem jarym jest zagrożonych suszą. Susza dotknęła już cały kraj i dotyczy praktycznie wszystkich upraw rolnych: zbóż, rzepaku, warzyw i owoców – podaje we wtorek „Nasz Dziennik”.

Z sygnałów płynących od rolników do redakcji „Naszego Dziennika” wynika, że problem dotyczy całej Polski i może być nawet większy, niż wskazują na to oficjalne komunikaty. „Sytuacja jest bardzo poważna, dlatego że w większości kraju deszcz praktycznie nie padał przez cały maj. Występowały najwyżej punktowe opady, czemu towarzyszyły bardzo wysokie temperatury” – powiedział w rozmowie z gazetą Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Susza w Polsce

Szmulewicz dodał, że w warstwie ornej ziemi susza jest „wyższa niż kiedykolwiek”. „Zboża jare praktycznie nie mają siły się kłosić, a jeśli się kłoszą, to od razu schną. Tragedia. Problem suszy jest duży, a będzie ogromny” – zaznaczył w rozmowie z „ND”.

Zobacz także

Gospodarze już teraz mogą do urzędów gmin zgłaszać szkody wynikłe z klęski suszy i wystąpić o oszacowanie strat. Resort rolnictwa wprowadza w życie procedury reagowania na klęskę. Wojewodowie zostali już przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zobowiązani do bezzwłocznego powołania komisji do oszacowania strat i bieżącego raportowania sytuacji.

Działania w związku z suszą resort ogłosił po drugim w tym roku komunikacie monitorującego suszę rolniczą Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach. Jeszcze w pierwszym komunikacie – ogłoszonym 24 maja za okres od 21 marca do 20 maja 2018 – IUNG zaznaczał, że nie stwierdza wystąpienia suszy rolniczej na obszarze Polski. Ten z 6 czerwca – za okres od 1 kwietnia do 31 maja – był w treści zgoła odmienny, a dane w nim zawarte są wręcz zatrważające. Susza dotyczy całego kraju, a w większości województw nawet 100 procent gmin. 

RadioZET.pl/PAP/KM