Świąteczna iluminacja w Warszawie [GALERIA]

Redakcja
08.12.2018 18:22
Świąteczna iluminacja w Warszawie [GALERIA]
fot. MARIUSZ GRZELAK/REPORTER/East News

Włączając lampki na choince na placu Zamkowym prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zainaugurował w sobotę świąteczną dekorację stolicy. Oświetlono prawie 20 kilometrów ulic, ozdobą jest też około 20 wolnostojących iluminacji.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Punktualnie o godzinie 16.00 na Placu Zamkowym rozbłysła świąteczna choinka.

- Zainaugurowaliśmy wspaniałą iluminację, tutaj w Warszawie, na Trakcie Królewskim. Ale nie tylko, również inne ulice są oświetlone - powiedział Trzaskowski. Przypomniał, że również w sobotę o godzinie 18.00 zainaugurowana zostanie działalność lodowiska na Rynku Starego Miasta.

EN_01352845_0009

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/EAST NEWS

"Staramy się zużywać jak najmniej energii"

Pytany, w kontekście iluminacji, o koszty prądu, prezydent stolicy powiedział, że są pewne oszczędności, bo większość oświetlenia jest ledowa.

Zobacz także

- Staramy się zużywać jak najmniej energii. Ale rzeczywiście to prawda, że wspaniała polityka energetyczna PiS-u doprowadzi do podwyżek cen energii. Czekam na rekompensaty. Pieniądze, które osobiście negocjowała premier (Ewa-PAP) Kopacz i ja też, na modernizację naszej gospodarki, zdaje się, że PiS będzie musiał (…) przepalić (…) na rekompensaty związane z podwyżkami cen energii - ocenił.

Zobacz także

Podobnie jak w poprzednich latach główną osią iluminacji świątecznych jest Trakt Królewski – od placu Zamkowego, przez Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, plac Trzech Krzyży i Aleje Ujazdowskie aż do Belwederu i ul. Agrykoli.

Świąteczne iluminacje w stolicy

Świąteczne iluminacje są także na Starym i Nowym Mieście, pl. Bankowym, ul. Marszałkowskiej (od ul. Królewskiej do pl. Konstytucji), ul. Świętokrzyskiej oraz w Al. Jerozolimskich (od Dworca Centralnego do ronda Waszyngtona wraz z mostem Poniatowskiego). Dekoracji nie zabraknie także na prawym brzegu Wisły - światełka rozbłysną m.in. na ul. Francuskiej, Targowej i Ząbkowskiej.

Dt53TzaWwAAFptc

W tym roku świecące ozdoby rozświetlą też pl. Krasińskich, ul. Miodową oraz Bora-Komorowskiego - na życzenie mieszkańców w ramach budżetu partycypacyjnego. Oświetlone zostaną także mosty Śląsko-Dąbrowski i Poniatowskiego. Łącznie oświetlonych zostanie prawie 20 kilometrów stołecznych ulic.

Dt53TzkXgAEqy09

Oprócz oświetlenia ulic, pojawi się też około 20 iluminacji wolnostojących. M.in. Śnieżne Planetarium na Krakowskim Przedmieściu, Zaczarowana Ciuchcia na skwerze Hoovera, Brama Życzeń na pl. Grzybowskim, Czarujący Autobus na pl. Na Rozdrożu czy Królewski Paw w Al. Ujazdowskich w pobliżu Łazienek Królewskich. Tegoroczną nowością będą gwiazdy i bombka na pl. Krasińskich.

EN_01352845_0019

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

Ponadto warszawiacy będą mogli popatrzeć na iluminacje fontann z muzyką w Multimedialnym Parku Fontann, gdzie główna parkowa fontanna przemieni się w animowaną rzeźbę z 30 tysiącami ledowych punktów. 15-minutowe pokazy świateł będą się odbywały w piątki, soboty i niedziele do 28 stycznia 2019 roku.

EN_01352845_0022

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

EN_01352845_0025

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER/East News

RadioZET/PAP/JZ