Zamknij

Pożar w Świdnicy. Spłonął dach zabytkowej kamienicy

19.09.2021 08:41

Po pożarze jednej z najstarszych kamienic na rynku w Świdnicy część ewakuowanych mieszkańców mogła wrócić do swoich mieszkań. Spalił się dach i poddasze zabytkowego budynku.

Pożar kamienicy w Świdnicy
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Pożar w jednej z najstarszych kamienic na rynku w Świdnicy wybuchł w sobotę późnym wieczorem. Budynek, który stanął w ogniu, to dawny "pałac Hochbergów". Służby poinformowały, że zapaliło się nieużytkowe poddasze.

Pożar kamienicy w Świdnicy. Jeden z mieszkańców lekko ranny

– Mamy problem z ugaszeniem poddasza, ponieważ nie jest możliwy dostęp od klatki schodowej, akcja gaśnicza możliwa jest jedynie od zewnątrz. Na miejscu pracuje 17 zastępów straży pożarnej. Udało się nam opanować pożar, ogień nie rozprzestrzenia się na budynki sąsiednie – relacjonował w rozmowie z TVN24 około godziny 23 asp. Paweł Szydłowski, zastępca oficera prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdnicy.

Pożar w Świdnicy. Spłonął dach zabytkowej kamienicy
fot. TADEUSZ KONIARZ/REPORTER

Po północy strażacy przekazali, że w wyniku pożaru lekko poszkodowany został jeden z mieszkańców kamienicy. W niedzielę rano część ewakuowanych mieszkańców mogła wrócić do swoich mieszkań. 

Dach budynku zawalił się i spadł na poddasze. Strażakom udało się ograniczyć pożar tylko do tego obszaru. 10 mieszkańców ze zniszczonej części kamienicy na razie trafiło do schroniska młodzieżowego. W poniedziałek stan budynku zbada nadzór budowlany.

Kamienica ma bogatą historię. Zatrzymywał się w niej król pruski Fryderyk II Wielki podczas wizyt w Świdnicy w latach 1741-42.

RadioZET.pl/TVN24.pl/Gazeta Wyborcza/oprac. AK