Odkryto przyczynę katastrofy w Świebodzicach. To nie pocisk moździerzowy, tylko granat ćwiczebny

Redakcja
13.04.2017 10:16
Świebodzice: Katastrofę spowodował granat ćwiczebny
fot. PAP/Aleksander Koźmiński

Wezwani na miejsce katastrofy budowlanej w Świebodzicach policyjni pirotechnicy stwierdzili, że znaleziony tam pocisk moździerzowy to granat ćwiczebny, który nie zawiera materiałów wybuchowych -– powiedział PAP rzecznik Prokuratury Okręgowej w Świdnicy Tomasz Orepuk.

W sobotnim wypadku całkowitego zawalania się kamienicy zginęło sześć osób, a cztery zostały ranne. Prokurator Tomasz Orepuk powiedział w czwartek PAP, że policyjni pirotechnicy jeszcze przed przyjazdem saperów stwierdzili, że znalezisko to granat ćwiczebny. Dodał, że prokuratura zakończyła już oględziny miejsca katastrofy budowlanej i przekazała w środę wieczorem teren gminie.

Zobacz także

- Nie znaleźliśmy tam żadnych niebezpieczniejszych substancji czy przedmiotów, które mogłyby eksplodować - powiedział prokurator. Dodał, że pojawiły się informacje, że jeden z mieszkańców kamienicy zbierał stare pociski. - Weryfikujemy te informacje - powiedział prokurator.

Zobacz także

Dodał, że prokuratura zamierza przesłuchać kolejnych świadków. Będzie czekać też na opinię biegłych, którzy uczestniczyli w oględzinach terenu katastrofy. We wtorek wykonano sekcje zwłok trzech ofiar katastrofy. Stwierdzono, że zmarły w wyniku uduszenia spowodowanego unieruchomieniem klatki piersiowej. Jednak u 59-letniego mężczyzny stwierdzono też ślady poparzeń na głowie, karku, barkach i dłoniach.

RadioZET.pl/PAP/MAAL