Zamknij

Święto Flagi. Uroczystości w Warszawie

Redakcja
02.05.2017 12:21
Święto Flagi. Uroczystości w Warszawie
fot. PAP

Prezydent Andrzej Duda 2 maja, w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dniu Polonii i Polaków za Granicą, złożył wieniec pod znajdującym się obok Belwederu pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego.

W uroczystości udział wzięli również m.in. pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda, szef MON Antoni Macierewicz i szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

W południe na dziedzińcu Belwederu prezydent wręczył odznaczenia państwowe oraz flagi państwowe organizacjom z kraju i polonijnym.
Prezydent przekazał również legitymacje szkolne uczniom polskiej szkoły w Londynie. Dzięki nim będą oni mieli prawo do takich samych zniżek, np. na przejazd środkami transportu publicznego, jak uczniowie szkół w Polsce.

W związku z przypadającym 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, na Wieży Zegarowej Zamku Królewskiego, w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, uroczyście podniesiono we wtorek flagę państwową.

Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju ustanowił Sejm 20 marca 2002 roku, „uznając wielowiekowy dorobek i wkład Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości oraz pomoc krajowi w najtrudniejszych momentach, w celu potwierdzenia więzi z macierzą i jedności wszystkich Polaków, tak mieszkających w Kraju, jak i żyjących poza nim".

„To piękne i znamienne, że 2 maja Dzień Flagi oraz Dzień Polonii i Polaków za Granicą łączą się w sposób bardzo symboliczny" – mówił prezydent Andrzej Duda na uroczystości, podczas której odznaczył osoby zasłużone dla Polonii oraz wręczył flagi państwowe organizacjom krajowym i polonijnym.

Prezydent przekazał też pierwsze legitymacje uczniom z sobotniej szkoły im. Dywizjonu 303 w Sutton w Wielkiej Brytanii.

Prezydent podkreślił, że 2 maja łączy w sobie dwa elementy. „Łączy w sobie wyjątkową cześć i radość z naszych biało-czerwonych barw z naszą wielką wspólnotą, pod którą wszyscy jesteśmy, pod którą wszyscy żyjemy na całym świecie, łączy nas Polaków w Dniu Flagi i w Dniu Polonii i Polaków za granicą" – mówił.

„To piękne i znamienne, że te dwie uroczystości, chociaż przecież przyjęte w różnych latach łączą się właśnie 2 maja w sposób dla mnie osobiście bardzo symboliczny, łączą pamięć naszą o rodakach poza granicami i ich pamięć o nas jako tych, którzy w ich ojczyźnie mieszkają, w ziemi, z której się wywodzą często ich dziadkowie, rodzice, z naszymi barwami narodowymi, tak drogimi sercu każdego Polaka niezależnie od tego czy mieszka tu, na miejscu w Rzeczpospolitej, czy mieszka poza jej granicami" - powiedział prezydent.

Dzień Flagi RP ustanowiono w 2004 roku.

RadioZET.pl/SI/PAP