Zamknij

Święto Konstytucji 3 maja. USA i KE składają życzenia

Redakcja
03.05.2019 10:55
Święto Konstytucji 3 maja. USA i KE składają życzenia
fot. PAP/Tomasz Gzell

W czwartek w całej Polsce obchodzone jest Święto Konstytucji 3 maja. Z tej okazji, m.in. w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela odbywa się msza za ojczyznę, w której udział bierze para prezydencka Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz przedstawiciele innych władz państwowych.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Mszy świętej przewodniczy metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który wygłosi okolicznościową homilię. O godzinie 11.00 na Zamku Królewskim Andrzej Duda wręczy najwyższe odznaczenia państwowe. o godzinie 12.00 odbędzie się uroczystość na Placu Zamkowym, podczas której planowane jest wystąpienie prezydenta.

Zobacz także

Uchwalona w 1791 r. Konstytucja 3 Maja była pierwszą ustawą zasadniczą w nowoczesnej Europie i drugą na świecie - po amerykańskiej, która weszła w życie w 1789 r.

"Moje gratulacje i najlepsze życzenia”

Sekretarz stanu Mike Pompeo w imieniu rządu Stanów Zjednoczonych złożył życzenia Polsce z okazji przypadającej w piątek rocznicy przyjęcia Konstytucji 3 Maja.

"W imieniu rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki składam moje gratulacje i najlepsze życzenia Narodowi Polskiemu z okazji 228. rocznicy uchwalenia Konstytucji" - napisał Pompeo w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Departamentu Stanu.

Zobacz także

"Powszechnie uważana za jedną z pierwszych nowoczesnych konstytucji w Europie, Konstytucja 3 Maja była przełomowym punktem w dążeniu waszego kraju do wolności i demokracji" - dodał.

Pompeo przypomniał też o wizycie, którą złożył w Polsce na początku tego roku, podczas której miał okazję zobaczyć "olbrzymi postęp", jaki zrobiła ona od czasu upadku komunizmu. Wyraził także nadzieję, że rok 2019, w którym przypada wiele ważnych rocznic, będzie okazją do wzmocnienia sojuszu między oboma państwami.

Jedną z rocznic, o których wspomniał Pompeo, jest obchodzone w tym roku stulecie nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Stanami Zjednoczonymi.

"Szczęśliwego Dnia Konstytucji, Polsko!”

Do życzeń dołączyła również Komisja Europejska.

Zobacz także

"Szczęśliwego Dnia Konstytucji, Polsko! 228 lat temu Polska przyjęła swoją konstytucję, pierwszą nowoczesną konstytucję w Europie i drugą na świecie. W tym tygodniu świętujemy także to, że Polska jest od 2004 r. członkiem rodziny UE" - napisano w opublikowanych na Twitterze życzeniach KE.

Tekstowi towarzyszy krótki filmik prezentujący mapę Polski, panoramę Warszawy, postać Fryderyka Chopina, Sukiennice w Krakowie oraz logo "Solidarności".

RadioZET/PAP/Twitter