Zamknij

Święto Wojska Polskiego. Defilada, awanse generalskie, wskazanie naczelnego dowódcy

Redakcja
15.08.2018 09:24
Defilada wojskowa
fot. Bartosz KRUPA/ East News

Defilada w Warszawie z udziałem wojsk sojuszniczych – tym razem na nowej trasie, nominacje generalskie, wręczenie przez prezydenta aktu wskazania naczelnego dowódcy na czas wojny, uroczystości w miejscach związanych z Bitwą Warszawską 1920 r. – to główne punkty tegorocznych obchodów Święta Wojska Polskiego.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Największa z dotychczasowych defilad - Wielka Defilada Niepodległości, jak nazwało tegoroczną paradę MON - odbędzie się nie w Al. Ujazdowskich, lecz na Wisłostradzie. Przemaszerują w niej pododdziały piesze defiladę pieszą, pojazdy oraz rekonstruktorzy w strojach historycznych. Jak w ubiegłym roku, w defiladzie wezmą udział sojusznicy, w tym – żołnierze wielonarodowego batalionu NATO stacjonującego w Orzyszu.

Defilada wojskowa 15 sierpnia 2018

Wisłostradą przejedzie ok. 200 pojazdów kołowych i gąsienicowych, w tym – czołgi Leopard i transportery opancerzone Rosomak, samobieżne moździerze Rak, armatohaubice Krab, samochody Humvee, amerykańskie transportery Stryker i czołgi Abrams.

Wzdłuż Wisły przeleci ok. 100 samolotów i śmigłowców; część powietrzną otworzy sześć samolotów zespołu akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry, a zakończy przelot samolotów Gulfstream G550 oraz Boeing 737 do transportu osób na najwyższych stanowiskach w państwie, w eskorcie myśliwców F-16 Jastrząb.

»  Święto Wojska Polskiego 2018 - Warszawa: program obchodów i uroczystości

Na niewielkiej wysokości przelecą także śmigłowce SW-4 Puszczyk, Mi-2, W-3 Sokół oraz samoloty transportowe M-28 Bryza, C-295M i C-130 oraz treningowo-szkolne M-346.

Nie będzie w tym roku samolotów MiG-29 ani Su-22, uziemionych po katastrofie myśliwca MiG-29 w lipcu br. Według ekspertów można się natomiast spodziewać przelotu amerykańskich myśliwców F-22 Raptor należących do eskadry przebazowanej ostatnio z USA do Niemiec na ćwiczenia z europejskimi sojusznikami.

Zobacz także

Nominacje generalskie 

Z okazji święta Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda wręczy nominacje generalskie; szef Sztabu Generalnego gen. broni Rajmund Andrzejczak otrzyma akt wskazania na naczelnego dowódcę na czas wojny. W uroczystościach, w tym – na trybunie przy trasie defilady, weźmie udział premier Mateusz Morawiecki.

Obchody rozpoczną w podwarszawskim Ossowie, gdzie szef MON Mariusz Błaszczak przedstawi informację o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej.

Przez cały dzień każdy będzie mógł wpisać się do księgi pamiątkowej przygotowanej przez MON z okazji stulecia odzyskania niepodległości.

Ostatnim punktem centralnych uroczystości będzie piknik żołnierski na błoniach Stadionu Narodowego połączony z wystawą sprzętu.

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej dla Polski bitwy w wojnie 1920 roku. Dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego w 1923 r. i pozostawał nim do roku 1947. Później dzień wojska obchodzono 12 października w rocznicę bitwy pod Lenino, by upamiętnić udział w tej batalii dywizji im. Tadeusza Kościuszki. Od 1992 roku święto Wojska Polskiego ponownie jest obchodzone w połowie sierpnia.

RadioZET.pl/PAP/DG