Wpływowy prawnik molestował dzieci. Prokuratura mówi o pięciu brutalnych przestępstwach

Redakcja
22.02.2018 16:21
Sędzia
fot. PAP

Na 4 kwietnia Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim wyznaczył termin rozpoczęcia procesu świętokrzyskiego prokuratora Andrzeja W. oskarżonego o przestępstwa seksualne wobec dwójki dzieci — dowiedziała się PAP. Mężczyźnie grozi kara do 12 lat pozbawienia wolności.

— Początkowo orzekać w tej sprawie miał Sąd Okręgowy w Kielcach. Jednak z uwagi na zachowanie bezstronności wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie jej innemu równorzędnemu sądowi.

Pięć brutalnych przestępstw

Sprawa trafiła do piotrkowskiego Sądu Okręgowego. Ten na początku stycznia tego roku postanowił zwrócić sprawę do małopolskiego wydziału zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Krakowie, która prowadziła śledztwo, celem jego uzupełnienia. Prokuratura złożyła zażalenie na tę decyzję, które rozpoznał Sąd Apelacyjny w Łodzi. Po jej rozpoznaniu SA postanowił jednak przekazać sprawę piotrkowskiemu sądowi do „merytorycznego rozpoznania”.

Jak dowiedziała się PAP w Sądzie Okręgowym w Piotrkowie Trybunalskim, rozpoczęcie procesu zaplanowano na środę 4 kwietnia. Wyznaczono również kilkanaście kolejnych terminów.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku.

Krakowska prokuratura oskarżyła Andrzeja W. o pięć brutalnych przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności popełnionych między grudniem 2008 r. a grudniem 2011 r. wobec dwójki dzieci na terenie woj. świętokrzyskiego. Z uwagi na dobro śledztwa i dobro pokrzywdzonych prokuratura nie udzielała bliższych informacji o sprawie.

Postawienie zarzutów i złożenie wniosku o aresztowanie podejrzanego było możliwe dzięki uchyleniu Andrzejowi W. immunitetu prokuratorskiego.

Miał być sądzony we własnym sądzie

Zagłosuj

Dożywotnie osadzanie pedofilów w ośrodkach zamkniętych:

Liczba głosów:

Andrzej W. został w kwietniu ub. roku zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji i doprowadzony do zamiejscowego wydziału Prokuratury Krajowej. Po przesłuchaniu śledczy skierowali do sądu wniosek o aresztowanie, który sąd uwzględnił.

We wrześniu 2017 roku akt oskarżenia przeciwko świętokrzyskiemu prokuratorowi wpłynął do Sądu Okręgowego w Kielcach. Jednak ten z uwagi na zachowanie bezstronności wystąpił do Sądu Najwyższego o przekazanie rozpoznawania tej sprawy poza okręg kielecki innemu równorzędnemu sądowi. Zwrócono uwagę, że Andrzej W. był wieloletnim prokuratorem pracującym w okręgu Sądu Okręgowego w Kielcach. Poza tym w sprawie trzeba będzie przesłuchać w charakterze świadków prokuratorów kieleckich oraz kuratorów.

W styczniu oskarżonemu przedłużono areszt do 25 kwietnia.

RadioZET.pl/PAP/maal