Zamknij

Chazan wrócił. Został konsultantem ds. ginekologii mimo protestów opozycji

Redakcja
19.04.2018 19:29
Chazan
fot. East News

Profesor Bogdan Chazan został świętokrzyskim konsultantem ds. ginekologii i położnictwa - poinformowała w czwartek rzecznik wojewody świętokrzyskiego Diana Głownia. Na stanowisku zastąpił prof. Wojciecha Rokitę, który z pełnienia tej funkcji zrezygnował pod koniec ubiegłego roku.

Jak przekazała Głownia, powołanie prof. Chazana zostało poprzedzone przeprowadzeniem procedury określonej przepisami ustawy o konsultantach w ochronie zdrowia. „Pan Profesor został powołany na pięcioletnią kadencję” – dodała.

Podkreśliła również, że konsultanci wojewódzcy w ochronie zdrowia są istotnym elementem nadzoru specjalistycznego. - Celem ich działań jest poprawa jakości oraz osiągnięcie ujednoliconych standardów w opiece medycznej” - powiedziała Głownia.

Chazan budził sprzeciw PO

O ewentualnej nominacji prof. Chazana na stanowisko świętokrzyskiego konsultanta ds. ginekologii i położnictwa kieleckie media informowały od kilku miesięcy. Na początku lutego przed Urzędem Wojewódzkim w Kielcach konferencję prasową w tej sprawie zorganizowała świętokrzyska PO, która wyraziły wątpliwości co do tej kandydatury, zwracając uwagę m.in. na poglądy Chazana w sprawie aborcji.

Zobacz także

Prof. Chazan został w 2014 r. odwołany z funkcji dyrektora Szpitala św. Rodziny - w wyniku decyzji prezydent Warszawy - po głośnej sprawie pacjentki, której mimo przesłanek medycznych w postaci wad płodu, odmówił legalnej aborcji, powołując się na klauzulę sumienia. Odwołał się od tej decyzji do sądu, z żądaniem przywrócenia go na poprzednie stanowisko pracy. Sprawa jest w toku.

Chazan nie jest związany z żadnym świętokrzyskim szpitalem, pracuje natomiast jako wykładowca na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

RadioZET.pl/PAP/MP