Zamknij

Świnoujście. Neutralizacja potężnej bomby. Ponad 700 osób musiało opuścić domy

Magdalena Barszczak
12.10.2020 09:04
usuwanie bomby Tallboy
fot. DOMIN/AGENCJA SE/East News

Świnoujście przygotowuje się do neutralizacji wielkiej bomby Tallboy, zalegającej na dnie Kanału Piastowskiego. To największa taka akcja saperów w historii. Do godz. 8:30 w poniedziałek setki lokatorów musiało opuścić swoje domy. Mieszkańców i przyjezdnych czekają utrudnienia.

Akcja neutralizacji Tallboya, który został najprawdopodobniej zrzucony na krążownik Lutzow, określana jest jako największa tego typu w Europie. Brytyjska bomba lotnicza została znaleziona w Kanale Piastowskim, w pobliżu przeprawy Centrum, podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 m, we wrześniu ub.r.

"Dziś i jutro nurkowie wykonają intensywną pracę, aby przygotować ten obiekt - przede wszystkim będą go odkopywali, bo jest głęboko zakopany w dnie, będą wybierali urobek, zabezpieczali, tak, aby ten obiekt w żaden sposób się nie poruszył, bo każde drganie, każde uderzenie, każde przesunięcie tego obiektu mogłoby spowodować jego nieoczekiwaną eksplozję" – powiedział w poniedziałek rzecznik 8. Flotylli Obrony Wybrzeża kmdr ppor. Grzegorz Lewandowski.

Działania saperów zostały rozłożone na pięć dni. Jak mówił w rozmowie z Onetem Michał Jodłoski, chorąży marynarki i dowódca 41. Zespołu Rozminowania Grupy Nurków Minerów ze świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, pierwszy etap będzie najtrudniejszy, ponieważ bomba jest w większości zasypana w piaszczystym dnie. "Trzeba usunąć ponad metrową warstwę piachu. Musimy wyrównać poziom gruntu do poziomu bomby. Faza odsłaniania tego obiektu będzie bardzo trudnym i powolnym procesem" - podkreślił.

Zobacz także

Neutralizacja bomby Talloby. Setki mieszkańców opuszcza swoje mieszkania

Ewakuacja, nad którą czuwają przybyłe na miejsce służby, obejmuje osoby przebywające w tzw. strefie bezwzględnej (strefę bezpośredniego zagrożenia życia), której zewnętrzna granica obejmuje teren 2,5 km od osi toru wodnego. Opuścić ten rejon musi 751 osób, mieszkających na wyspie Karsibór i na Ognicy na wyspie Wolin. Do domów będą mogli powracać po zakończeniu akcji nurków-minerów.

Urząd miasta w Świnoujściu poinformował, że większość osób zdecydowała się na opuszczenie mieszkań własnym transportem. Te, które skorzystają z pomocy służb, zostaną odwiezione do filii Miejskiego Domu Kultury na Warszowie.

Zobacz także

W tzw. strefie otwartej przestrzeni, która obejmuje teren do 500 m od granicy zewnętrznej strefy bezwzględnej, mieszkańcy są zobowiązani do pozostania w miejscu zamieszkania i niezbliżania się do okien, niewychodzenia na balkon czy taras ani na zewnątrz budynku.

Od godz. 7 do 17 należy spodziewać się dużych utrudnień komunikacyjnych – nie będą kursować promy na ogólnodostępnej przeprawie Centrum. Na przeprawie Warszów pływać będą cztery promy – dwa Bieliki i dwa Karsibory. Bieliki będą zabierać tylko samochody osobowe i ruch pieszo-rowerowo-motorowy. Karsibory – wszystkie pojazdy.

Zasady te będą obowiązywać do czasu zakończenia akcji neutralizacji Tallboya. Operacja nurków-minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża zaplanowana została na pięć dni, może się jednak zakończyć wcześniej. W poniedziałek i we wtorek mają być prowadzone przygotowania do usunięcia niebezpiecznego obiektu. W środę 5,4-tonowy Tallboy ma być zneutralizowany na miejscu, w wodzie, metodą deflagracji.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/Onet