Zamknij

Jest umowa. System HIMARS trafi do Polski. Prezydent Duda: „Boże, błogosław Polskę! Boże, błogosław Amerykę!”

Redakcja
13.02.2019 14:57
Jest umowa. System HIMARS trafi do Polski. Prezydent Duda: „Boże, błogosław Polskę! Boże, błogosław Amerykę!”
fot. Sipa USA/East News

Umowa na dostawę systemu artylerii rakietowej HIMARS podpisana. Polska kupi amerykańskie wyrzutnie za 414 milionów dolarów. „Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską” – zapewniał w Warszawie wiceprezydent USA Mike Pence, który przyleciał do Polski na rozpoczynającą się w śrdoę konferencję bliskowschodnią.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

- System HIMARS to broń wykorzystywana przez najpotężniejszą armię na świecie. Armię USA. (…) To broń, która zapewni Polsce bezpieczeństwo, zwiększy zdolności bojowe wojska polskiego i zabezpieczy wschodnią flankę NATO – mówił tuż przed podpisaniem umowy szef MON Mariusz Błaszczak.

Błaszczak podkreślał, że zakup zestawów artylerii rakietowej HIMARS zwiększy również pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Jak informuje MON, przedmiotem umowy jest dostawa pierwszego dywizjonu, w skład którego wejdzie 18 wyrzutni bojowych i dwóch do szkolenia wraz zapasem amunicji rakietowej GMLRS i ATACMS oraz szkolnej LCRR. Dostarczone zostaną też pojazdy dowodzenia, wozy amunicyjne i ciągniki ewakuacyjne.

Wszystkie elementy systemu mają trafić do Polski do 2023 roku. Dodatkowo umowa obejmuje wsparcie logistyczne, szkoleniowe i techniczne.

Prezydent Andrzej Duda wspominał w tym kontekście o „doskonałej jakości sojuszu Polski i USA” i „współpracy w dziedzinie obrony”. Dodał, że obecność wiceprezydenta USA w Warszawie pokazuje z kolei doskonałą jakość „naszej współpracy politycznej”.

Zobacz także

- Wierzę, że nadal będziemy rozwijali nasz potencjał wojskowy, że po zakupach systemu obrony Patriot, to kolejny etap rozwoju naszej obrony. Wierzę w to, że będziemy realizowali dalsze zakupy, (…) myślę, o śmigłowcach, myślę o kolejnych samolotach: i myśliwskich, i transportowych. Myślę o tym wszystkim, co tak ważne na współczesnym polu walki, do zapewnienia sprawności służby żołnierzy i możliwości rzeczywistej obrony terytorium – mówił prezydent.

Swoje wystąpienie Andrzej Duda zakończył słowami: „Boże, błogosław Polskę! Boże, błogosław Amerykę!”.

Wiceprezydent USA Mike Pence w odpowiedzi stwierdził, że wizyta w Polsce jest dla niego zaszczytem. Zapewnił, że „Stany Zjednoczone stoją ramię w ramię z Polską”.

Goszcząc w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie, podziękował też amerykańskim żołnierzom stacjonującym w naszym kraju.

- Nie mogę być bardziej dumny z tych wszystkich Amerykanów, którzy prawie w liczbie pięciu tysięcy służą w całej Polsce, są rozlokowani w ramach naszego bardzo mocnego i niezłomnego przymierza z Polską – mówił wiceprezydent USA.

Co to jest system HIMARS?

System HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) będzie służył do rażenia wybranych celów, takich jak kluczowe obiekty o znaczeniu militarnym, elementy logistyczne i dowodzenia, elementy ugrupowania bojowego pododdziałów przeciwlotniczych oraz artylerii naziemnej. To kolejny element, po wprowadzeniu samobieżnych armatohaubic Krab i moździerzy samobieżnych Rak, modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii.

W połowie 2018 roku minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podjął decyzję o przyspieszeniu programu Homar i rozpoczęciu bezpośrednich negocjacji z amerykańską stroną rządową.

Zobacz także

Pod koniec listopada 2018 r. administracja prezydenta Donalda Trumpa zgodziła się sprzedać Polsce 20 wyrzutni rakietowych HIMARS za maksymalnie na 655 mln dolarów. Ostatecznie umowa opiewa na 414 mln dolarów.

RadioZET.pl/PAP/JŚ