Zamknij

Premier o sytuacji na granicy: "Nadchodzi dalszy okres destabilizacji"

Redakcja
24.11.2021 18:24
Morawiecki
fot. PAP

Straż Graniczna informuje, że ostatniej nocy doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę 100 osób. "W służby polskie rzucano kamieniami. Atak odbywał się pod nadzorem białoruskich służb" - podaje SG. Premier Mateusz Morawiecki odbył dziś spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Słowenii Janezem Jansą. Tematem rozmów była aktualna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Najnowsze informacje na temat sytuacji na granicy na żywo na RadioZET.pl. 

  • Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku trzy grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę – informuje w środę SG
  • W okolicach Mielnika ranny został żołnierz. Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska podaje, że migranci rzucali kamieniami, kawałkami drewna i petardami hukowymi. Niektórym udało się przedostać do Polski, ale zostali już zawróceni
  • Premier Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a w Lublanie z szefem rządu Słowenii Janezem Jansą. Tematem rozmów była sytuacja na granicy
  • - Nie chcemy konfliktu, chcemy pokoju. Chcemy szukać rozwiązań i zapobiegać eskalacji. Mamy przygotowaną drabinkę eskalacji wobec Białorusi - mówił premier podczas konferencji w Lublanie
  • 54 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu na wschodniej granicy. Tyle samo procent badanych dobrze ocenia pomysł budowy muru na granicy – wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej"

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej na żywo

Na granicy-polsko białoruskiej sytuacja wciąż jest napięta. Ostatniej doby zanotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. 44 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju - dodała SG.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polskim Radiu 24 podkreślił, że sytuacja na granicy nie została wciąż jeszcze rozwiązana i nie można przyjąć założenia - jak pewnie część polityków europejskich by chciała - że po podjęciu decyzji o rozszerzeniu sankcji ta sprawa sama się rozwiąże.

Dodał, że trwa ofensywa dyplomatyczna polskiego rządu w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Zwracał uwagę, że te działania dyplomatyczne są prowadzone na bardzo różnych kanałach od lata tego roku. W tę ofensywę - jak zaznaczył - jest zaangażowany cały rząd oraz prezydent RP.

Skrytykował decyzję PE o braku zgody na udział premiera Mateusza Morawieckiego w debacie dotyczącej sytuacji na granicy. - Jestem bardzo zaskoczony tą decyzją PE. Uważam, że ona świadczy po prostu o braku rozeznania rzeczywistości. Politycy siedzący w PE daleko od tego zagrożenia nie chcą usłyszeć, jaka jest rzeczywistość. Nie chcą jej poznać z pierwszej ręki ze strony szefa rządu państwa, które jest państwem frontowym. To świadczy to po prostu o nich samych - powiedział Jabłoński.

RadioZET.pl/PAP