Zamknij

Premier o sytuacji na granicy: "Nadchodzi dalszy okres destabilizacji"

24.11.2021 18:24

Straż Graniczna informuje, że ostatniej nocy doszło do próby siłowego przekroczenia granicy przez grupę 100 osób. "W służby polskie rzucano kamieniami. Atak odbywał się pod nadzorem białoruskich służb" - podaje SG. Premier Mateusz Morawiecki odbył dziś spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem oraz premierem Słowenii Janezem Jansą. Tematem rozmów była aktualna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. Najnowsze informacje na temat sytuacji na granicy na żywo na RadioZET.pl. 

Morawiecki
fot. PAP
  • Na odcinkach ochranianych przez placówki SG w Dubiczach Cerkiewnych oraz w Mielniku trzy grupy agresywnych cudzoziemców forsowały granicę – informuje w środę SG
  • W okolicach Mielnika ranny został żołnierz. Rzeczniczka SG ppor. Anna Michalska podaje, że migranci rzucali kamieniami, kawałkami drewna i petardami hukowymi. Niektórym udało się przedostać do Polski, ale zostali już zawróceni
  • Premier Morawiecki spotkał się w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, a w Lublanie z szefem rządu Słowenii Janezem Jansą. Tematem rozmów była sytuacja na granicy
  • - Nie chcemy konfliktu, chcemy pokoju. Chcemy szukać rozwiązań i zapobiegać eskalacji. Mamy przygotowaną drabinkę eskalacji wobec Białorusi - mówił premier podczas konferencji w Lublanie
  • 54 proc. Polaków dobrze ocenia działania rządu na wschodniej granicy. Tyle samo procent badanych dobrze ocenia pomysł budowy muru na granicy – wynika z sondażu Kantar dla "Gazety Wyborczej"

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej na żywo

Na granicy-polsko białoruskiej sytuacja wciąż jest napięta. Ostatniej doby zanotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę Straż Graniczna. 44 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium naszego kraju - dodała SG.

Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński w Polskim Radiu 24 podkreślił, że sytuacja na granicy nie została wciąż jeszcze rozwiązana i nie można przyjąć założenia - jak pewnie część polityków europejskich by chciała - że po podjęciu decyzji o rozszerzeniu sankcji ta sprawa sama się rozwiąże.

Dodał, że trwa ofensywa dyplomatyczna polskiego rządu w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Zwracał uwagę, że te działania dyplomatyczne są prowadzone na bardzo różnych kanałach od lata tego roku. W tę ofensywę - jak zaznaczył - jest zaangażowany cały rząd oraz prezydent RP.

Skrytykował decyzję PE o braku zgody na udział premiera Mateusza Morawieckiego w debacie dotyczącej sytuacji na granicy. - Jestem bardzo zaskoczony tą decyzją PE. Uważam, że ona świadczy po prostu o braku rozeznania rzeczywistości. Politycy siedzący w PE daleko od tego zagrożenia nie chcą usłyszeć, jaka jest rzeczywistość. Nie chcą jej poznać z pierwszej ręki ze strony szefa rządu państwa, które jest państwem frontowym. To świadczy to po prostu o nich samych - powiedział Jabłoński.

loader

RadioZET.pl/PAP