Zamknij

Sytuacja na granicy z Białorusią. Rzeczniczka SG: nie można mówić o spokoju

02.12.2021 13:50
Anna Michalska
fot. PAP

Pomimo że ostatniej nocy SG odnotowała mniejszą liczbę prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a grupy migrantów nie były tak agresywne, jak ostatnio, to nie można mówić o spokoju – oceniła w rozmowie z PAP w czwartek rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Granica polsko-białoruska. Minionej nocy na odcinku granicy ochranianym przez placówkę SG w Szudziałowie, doszło do kilkukrotnej próby cięcia zapory technicznej na granicy z Białorusią. - Po białoruskiej stronie widzieliśmy, jak osoby w mundurach cięły fragmenty concertiny. Na tym odcinku doszło do kilku prób przejścia granicy. Choć nie były to grupy tak agresywne, jak w ostatnich dniach, to jednak w kierunku funkcjonariuszy poleciał jeden lub dwa kamienie – powiedziała Michalska.

Podkreśliła, że SG odnotowała stosunkowo niską liczbę prób siłowego przekroczenia granicy. Mimo to nie można mówić, że funkcjonariusze i żołnierze mieli spokojną noc. - Gdybyśmy porównali to z rokiem ubiegłym, to dla nas byłyby to incydenty na dużą skalę. Może w porównaniu z tym, co kilka tygodni temu działo się w Kuźnicy, można mówić o względnym spokoju. Jednak w każdym razie nie była to spokojna noc dla naszych funkcjonariuszy – oznajmiła.

Sytuacja na granicy z Białorusią: "Nie można mówić o spokoju"

Ostatniej doby zanotowano 58 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 16 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

RadioZET.pl/ PAP