Zamknij

Szakal złocisty widziany na Dolnym Śląsku. To ewenement

Redakcja
01.08.2017 11:10
Szakal złocisty widziany na Dolnym Śląsku. To ewenement
fot. Wikipedia

W środę 26 lipca jedna z mieszkanek Lubiechowa (woj. dolnośląskie) zauważyła dziwnie wyglądające zwierzę. Gdy poinformowała o tym miejscowych leśników, ci nie mieli wątpliwości – to szakal złocisty, drapieżny ssak z rodziny wilków, występujący w Azji i południowej Europie.

O niecodziennej sytuacji jako pierwszy napisał portal „Walbrzych Dla Was”. – W środę rano przechodziłam obok zabudowań przylegających do szczawieńskiego ronda. Przede mną przebiegło przez ulicę zwierzę wielkości średniego psa i znikło w najbliższej kępie roślin tak szybko, że nie zdążyłam sięgnąć po telefon, by je sfotografować – komentuje pani Marta, która na co dzień interesuje się przyrodą.

Drapieżnik był widziany w mieście

Kobieta nie była w stanie sklasyfikować ssaka, którego spotkała w mieście i zwróciła się o pomoc do leśników. – To mógł być duży kot, współczesne rasy bywają naprawdę duże i miewają krótsze ogony. Mógł to też być jenot, one osiągają wielkość średniego psa. Myśliwi widują w okolicznych lasach jenoty, one chętnie przemieszczają się pomiędzy terenami leśnymi – wyjaśniał Gabriel Grobelny, nadleśniczy Nadleśnictwa Wałbrzych.

W nadleśnictwie pomogli z identyfikacją

Okazało się, że zwierzę, które było widziane w Szczawnie, to najprawdopodobniej szakal złocisty. Od 2015 r. na Polesiu i w Dolinie Biebrzy we wschodniej Polsce były już widywane te drapieżniki. – W naszej części Europy się ociepla, więc zwierzęta z południa tu migrują i nie potrzebują wizy by przekroczyć granicę – mówi nadleśniczy.

Szakal złocisty

Szakal złocisty (Canis aureus) to gatunek drapieżnego ssaka z rodzaju wilków. Występuje w południowo-wschodniej Europie i południowej Azji. Jest największym szakalem i jedynym występującym poza obszarem Afryki. W roku 2015 odnotowano jego obecność także w Polsce.

Czy Powstanie Warszawskie było potrzebne? Wypowiedz się w naszym serwisie MAM ZDANIE.

RadioZET.pl/WalbrzychDlaWas.pl/Wikipedia/strz