Zamknij

Szczątki 480 niemieckich żołnierzy znaleziono w centrum Gorzowa Wielkopolskiego

Redakcja
20.09.2017 12:35
Szczątki 480 niemieckich żołnierzy znaleziono w centrum Gorzowa Wielkopolskiego
fot. Facebook/ Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznyc POMOST

W centrum Gorzowa Wielkopolskiego, podczas prac ekshumacyjnych, archeolodzy natknęli się na szczątki niemieckich żołnierzy. Łącznie było ich 480. W latach 1945-1947 na terenie stolicy województwa lubuskiego funkcjonowały obozy dla jeńców niemieckich.

Fotografie obrazujące efekty prac archeologów opublikowało na swoim facebookowym profilu Stowarzyszenie Pomost. – W latach 1945-1947 w Gorzowie Wlkp. funkcjonował szereg obozów dla jeńców niemieckich nadzorowanych m. in przez NKWD. W ośrodkach panowała wielka śmiertelność wśród osadzonych. Powodem zgonów była m. in. epidemia tyfusu. Chorych przewożono do szpitala przy ul. Walczaka, gdzie najczęściej umierali. Ich ciała chowano na zapleczu szpitala w wielowarstwowych grobach masowych – czytamy na ich profilu.

16 masowych grobów

Szczątki niemieckich żołnierzy odkryto i odkopano w dniach od 21 sierpnia do 11 września 2017 r. w pobliżu Zespołu Szpitalnego przy ul. Walczaka w Gorzowie Wielkopolskim. To ścisłe centrum miasta. Łącznie archeolodzy zlokalizowali 16 masowych grobów. - Przy ich szczątkach odnaleźliśmy nieliczne, przeważnie przełamane, znaki tożsamości - dodają archeolodzy.

Facebookowy profil Stowarzyszenia POMOST można polubić >> TUTAJ <<

RadioZET.pl/Gorzow.com/POMOST/strz