Zamknij

Szczątki żołnierzy znalezione na budowie obwodnicy

11.07.2019 18:11
Szczątki żołnierzy znalezione na budowie obwodnicy
fot. Shutterstock

Podczas prac ziemnych przy budowie obwodnicy Stalowej Woli i Niska (Podkarpackie) natrafiono na szczątki dwóch żołnierzy z czasów I wojny światowej – poinformował PAP Bartosz Wysocki z rzeszowskiego oddziału GDDKiA.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Dodał, że szczątki zostały znalezione na placu budowy w miejscowości Racławice.

„W jamie grobowej znaleziono także m.in. szczątki materiału mundurów, czapki wraz z metalowym (miedzianym) bączkiem oficerskim, trzy krzyżyki srebrne z fragmentami łańcuszka, dwa guziki metalowe i trzy podeszwy butów nitowanych” – powiedział Wysocki.

Zobacz także

Odkryto także sześć sztuk niewystrzelonej amunicji oraz dwa kartonowe pudełka z amunicją. Wysocki zaznaczył, że materiał niebezpieczny został zabezpieczony przez policję.

Podkreślił, że obwodnica leży na terenach, na których prowadzone były działania militarne podczas I wojny światowej. „Ten fakt, a także zachowane elementy umundurowania wskazują, że obaj pochowani byli żołnierzami z czasów I wojny światowej. Co najmniej jeden z nich nosił tytuł oficerski, co można wnioskować po zachowanym bączku oficerskim na czapce jednego z żołnierzy” – powiedział.

Przy szczątkach nie znaleziono nieśmiertelników, nie zachowały się także znaczenia na guzikach mogące określić przynależność do konkretnej armii.

Zobacz także

„Typ amunicji odnaleziony przy szczątkach jest charakterystyczny dla armii carskiej. Znalezione materiały są poddawane dalszym badaniom w celu ustalenia jak największej ilości szczegółów personalnych. Materiał zabytkowy zostanie przekazany do Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli” – dodał Wysocki.

Żołnierze zostali pochowani w wojskowej mogile zbiorowej na cmentarzu wojskowym w Nisku.

RadioZET.pl/PAP