Zamknij

Miasto mówi "nie" podręcznikowi Roszkowskiego. "Zakupów nie będzie"

16.09.2022 13:35

Szczecin mówi "nie" podręcznikowi do Historii i Teraźniejszości profesora Wojciecha Roszkowskiego. Jak ustalił reporter Radia ZET Miłosz Gocłowski, miasto odmówiło zakupu książek do wszystkich miejskich i szkolnych bibliotek. Do takich zakupów przekonywał jeden z działaczy Solidarnej Polski.

historia i teraźniejszość
fot. Wojciech Olkusnik /East News

Dariusz Matecki, szczeciński radny i bliski współpracownik Zbigniewa Ziobry, przekonywał, że z podręcznika skorzystają nie tylko uczniowie, ale i zwykli mieszkańcy, którzy podczas własnej edukacji nie mieli okazji zapoznać się z prezentowanymi tam poglądami.

Miasto na interpelację radnego odpowiedziało krótko - zakupów nie będzie. Z jakiego powodu? - Większość szkół ponadpodstawowych w mieście korzysta z innych podręczników niż ten profesora Wojciecha Roszkowskiego. Logiczne więc, że byłby to zakup bezzasadny - tłumaczy Marta Kufel z urzędu miasta w Szczecinie.

Szczecin nie kupi podręcznika profesora Roszkowskiego do HiT

Zgodnie z polskim prawem nauczyciel decyduje o tym, jaki podręcznik wybiera do nauczania danego przedmiotu i czy w ogóle chce używać podręcznika w trakcie przekazywania uczniom wiedzy.

Historia i teraźniejszość to nowy przedmiot szkolny, który będzie obowiązkowy dla wszystkich uczniów szkół ponadpodstawowych. Od 1 września 2022 r. jest wprowadzany w klasie I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Wprowadzony został w miejsce przedmiotu wiedza o społeczeństwie, nauczanego w zakresie podstawowym, obejmuje zagadnienia z zakresu wiedzy o społeczeństwie oraz zagadnienia z historii najnowszej od 1945 r. do 2015 r.

Historia i teraźniejszość będzie wprowadzana w szkołach ponadpodstawowych sukcesywnie, obejmując kolejne roczniki. Docelowo nauczana będzie w liceum ogólnokształcącym w klasie I i II, w technikum w klasie I, II i III, a w branżowej szkole I stopnia w klasie I.

loader

RadioZET.pl