Zamknij

30-latek zakażony mięsożerną bakterią. Część mięśni uda dosłownie "pożarta"

21.09.2021 21:28
pacjent zakażony mięsożerną bakterią
fot. ROBERT STACHNIK /REPORTER

Do szpitala w Szczecinie trafił pacjent, u którego doszło do zakażenia tzw. mięsożerną bakterią (Vibrio vulnificus). To niezwykle rzadki przypadek w Polsce. Mężczyzna trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Według lekarzy, część mięśni uda mężczyzny była "pożarta" przez bakterię.

Szczecin. 30-letni mieszkaniec Międzyzdrojów trafił do szpitala w bardzo ciężkim stanie. Lekarze podkreślają, że część mięśni uda mężczyzny była "pożarta" przez bakterię. Zanim 30-latek trafił do szpitala, uskarżał się na ból nogi.

Do zakażeń mięsożerną bakterią (Vibrio vulnificus) dochodzi w Polsce bardzo rzadko. W czasie wakacji do szpitala w Szczecinie trafił jeden pacjent, u którego zdiagnozowano podobne zakażenie. W przypadku 30-latka z Międzyzdrojów konieczne okazało się zastosowanie leczenia w komorze hiperbarycznej. Ze szpitala trafił on do Uniwersyteckiego Centrum Leczenia Chorób Morskich i Tropikalnych.

30-latek zakażony mięsożerną bakterią. Część mięśni uda "pożarta"

- Doszło do zakażenia kończyny dolnej u mężczyzny. Leczenie pacjenta przyniosło jednak oczekiwane rezultaty - powiedziała Onetowi Natalia Cistowska, rzecznik Szpitala Wojewódzkiego w Szczecinie.

Lekarze podkreślają, że do zakażenia mięsożerną bakterią może dojść poprzez uszkodzoną skórę lub np. po zjedzeniu niektórych surowych owoców morza.

- Bakterie te mogą wywoływać różne postaci zakażeń, z których najczęstsze dotyczą skóry i tkanki podskórnej z najcięższą postacią, jaką jest martwicze zapalenie powięzi. Są też odpowiedzialne za zakażenia przewodu pokarmowego i sepsę - wyjaśniała w rozmowie z Medonetem prof. dr hab. med. Waleria Hryniewicz, specjalista w dziedzinie mikrobiologii lekarskiej.

ZOBACZ TAKŻE: Przecinkowce (Vibrio vulnificus) – jakie są objawy zakażenia?

RadioZET.pl/ Onet/ iswinoujscie.pl

C