Zamknij

Atak na tęczowy piknik. Gorące emocje przed marszem równości [WIDEO]

Redakcja
03.09.2018 17:08
Szczecin. Atak na tęczowy piknik LGBT
fot. Grupa Stonewall/Facebook

Policja poszukuje sprawców, którzy w niedzielę napadli na piknik zorganizowany przez środowiska homoseksualne w centrum Szczecina. Na nagraniu widać, jak grupa mężczyzn niszczy zawieszone dekoracje  oraz awanturuje się z przechodniami. 15 września w stolicy Pomorza Zachodniego planowana jest pierwsza parada równości.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

Jak podał Ośrodek Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych, do incydentu doszło na ul. Rayskiego w niedzielne popołudnie. Grupa mężczyzn zaatakowała festyn zorganizowany przez Lambda Szczecin i Stowarzyszenie Równość na Fali.

Zobacz także

Atakujący, którzy zniszczyli tęczowe instalacje towarzyszące piknikowi, mieli krzyczeć "Wypie*****" oraz  "Szczecin was nie chce".

Na udostępnionym w internecie nagraniu widać, jak po ataku grupa mężczyzn oddala się z miejsca pikniku.

Jak podała nam nadkom. Alicja Śledziona ze szczecińskiej policji, śledczy zostali zawiadomi o całej sprawie. - Postępowanie jest prowadzone pod kątem wykroczenia o zakłóceniu legalnego zgromadzenia oraz uszkodzenia mienia - powiedziała nam nadkom. Śledziona.

Ponadto na policję wpłynęło zgłoszenie o popełnieniu przez przez atakujących przestępstwa z art. 275 Kodeksu karnego: " Kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3".

Zobacz także

Policjantom do tej pory nie udało się nikogo zatrzymać, ale śledczy analizują wizerunki podejrzanych uchwycone na filmach z niedzielnego incydentu.

15 września ulicami stolicy województwa zachodniopomorskiego przejdzie pierwszy marsz równości, organizowany przez Lambda Szczecin. Zapowiadane wydarzenie wśród mieszkańców miasta wywołuje skrajne emocje.

"Będzie nas tysiąc, może dwa. A ilu kontrmanifestantów? Poznańscy narodowcy trzy tygodnie temu stawili się w liczbie około stu i nie sądzę, by w Szczecinie przyszło ich więcej" - napisali w oświadczeniu organizatorzy marszu równości, komentując niedzielny incydent.

Zobacz także

RadioZET.pl/Głos Szczeciński/PTD