Słuchaj
Mateusz Ptaszyński, Marcin Sońta
Michał Korościel
Damian Michałowski, Ewelina Pacyna
Redakcja Radia ZET
Sprawdź co graliśmy

Teraz gramy

"Konstytucja, Jędrek". Koszulka na pomniku Lecha Kaczyńskiego. To wiadomość dla Dudy

28.07.2018 13:50
xxx wiadomosci

W sobotni poranek ktoś zawiesił na pomniku Lecha Kaczyńskiego w Szczecinie koszulkę. Napis na niej miał być przekazem dla Andrzeja Dudy.

Duda fot. PAP

Incydent miał miejsce w sobotni poranek. Ktoś założył na monument biały t-shirt z napisem "Konstytucja, Jędrek". Profil KOD na Twitterze publikuje fotografię z happeningu:

Słowa te skierowane są oczywiście do Andrzeja Dudy i to z dwóch powodów. Po pierwsze dlatego, że obecny prezydent jest dawnym podwładnym i politycznym uczniem zmarłego w Smoleńsku Lecha Kaczyńskiego, a po drugie jest to nawiązanie do podpisania przez Dudę nowelizacji ustaw o polskim sądownictwie.

Według informacji szczecińskiej "GW" koszulka została już zdjęta. 

Duda podpisał

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek nowelizację ustaw m.in. o ustroju sądów, Sądzie Najwyższym, Krajowej Radzie Sądownictwa i prokuraturze - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Nowelizacja została w czwartek opublikowana w Dzienniku Ustaw.

Sejm uchwalił te zmiany w zeszły piątek. Senat przyjął je - bez poprawek - w nocy z wtorku na środę. W nowelizacji chodzi m.in. o zmiany procedur wyboru I prezesa SN i kwestie obsady stanowisk w tym sądzie.

Protesty pod Pałacem

W czwartek wieczorem przeciwnicy zmian w sądownictwie protestowali przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Krytykowali podpisanie przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji ustaw m.in. o Sądzie Najwyższym, ustroju sądów, Krajowej Radzie Sądownictwa i o prokuraturze.

Protestujący uważają, że wprowadzane przez PiS są niezgodne z konstytucją i doprowadzą do upolitycznienia wymiaru sprawiedliwości.

RadioZET.pl/szczecin.wyborcza.pl/PAP/MP

Oceń