Zamknij

Znęcali się nad osobą z niepełnosprawnością. Patoyoutuber stanął przed sądem

10.09.2021 13:42
Kamerzysta przed sądem. Ruszył proces za znęcanie się
fot. PAP/Marcin Bielecki

W trybie niejawnym toczy się proces Łukasza W., znanego jako "Kamerzysta" z platformy Youtube, oraz dwóch innych oskarżonych o znęcanie się nad osobą z niepełnosprawnością. Sędzia wyłączyła jawność rozprawy ze względu na interes prywatny pokrzywdzonego.

Zarzut znęcania się nad osobą nieporadną ze względu na stan psychiczny, działając wspólnie i w porozumieniu usłyszeli Łukasz W. znany jako "Kamerzysta" oraz dwie inne osoby. W piątek w Sądzie Rejonowym Szczecin Prawobrzeże i Zachód odbyła się rozprawa, na której zasiedli w ławie oskarżonych.

Trójce młodych ludzi zarzuca się przemoc poprzez upublicznienie nagrania (9 kwietnia) w serwisie Youtube, na którym pokrzywdzony jest poniżany. Jak wskazali śledczy, chodziło m.in. o "nakłonienie go do wykonania poniżających i upokarzających go czynności".

Poniżali osobę z niepełnosprawnością. Patoyoutuber stanął przed sądem 

Wyłączeniu jawności całości rozprawy nie sprzeciwiali się prokurator i pełnomocniczka pokrzywdzonego młodego mężczyzny (wskazała, że chciała wnioskować o wyłączenie jawności jego zeznań). Oponowali natomiast obrońcy trojga oskarżonych. Adwokat Łukasza W. zaznaczał, że sprawa miała już "szeroki wydźwięk społeczny", ujawniony został też "szereg okoliczności z nią związanych".

Sędzia Magdalena Ledworowska wskazała jednak, że jawność rozprawy "może naruszyć w sposób istotny ważny interes prywatny osoby pokrzywdzonej". Dodała też, że "wszystkim osobom przesłuchiwanym należy zapewnić swobodę wypowiedzi, nieskrępowaną obecnością osób postronnych".

Przesłuchani w charakterze podejrzanych nie przyznali się do popełnienia zarzucanego im czynu i złożyli wyjaśnienia. Wioletta K. była już karana sądownie. Jest pod dozorem policji połączonym z zakazem kontaktowania się z określonymi osobami i zbliżania do nich na odległość mniejszą niż 50 m. Ma zakaz opuszczania kraju. Oskarżonym grozi od 6 miesięcy do 8 lat więzienia.

mid-21910136
fot. PAP/Marcin Bielecki

RadioZET.pl/PAP