Zamknij

Polacy chcą szczepić dzieci przeciwko COVID-19. Sondaż

12.05.2021 08:53
Szczepienia dzieci przeciw COVID-19
fot. PAP/EPA/VALDRIN XHEMAJ

Co o szczepieniu dzieci myślą Polacy? Według sondażu „Dziennika Gazety Prawnej” aż 68,7 procent ankietowanych zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość.

Ministerstwo Zdrowia najprawdopodobniej w drugiej połowie maja zdecyduje o uruchomieniu szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci. Taką deklarację złożył szef resortu zdrowia Adam Niedzielski. Najpierw rejestracja zostanie otwarta dla 16 i 17-latków. Minister zaznaczył, że decyzja zostanie podjęta po konsultacji z Radą Medyczną.

Natomiast szczepienia młodszych nastolatków w wieku od 12 do 15 lat będą możliwe dopiero po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) dopuści podawanie preparatu przeciw COVID-19 dzieciom w tej grupie wiekowej. Obecnie EMA prowadzi ocenę bezpieczeństwa stosowania szczepionki Pfizer/BioNtech u nastolatków w wieku od 12 do 15 lat.

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych Grzegorz Cessak w wywiadzie dla TVN24 powiedział, że Europejska Agencja Leków może wydać rekomendację stosowania szczepionki u dzieci powyżej 12 lat jeszcze w czerwcu.

Większość Polaków chce szczepić dzieci przeciwko COVID-19

Co o szczepieniu dzieci myślą Polacy? Według sondażu „Dziennika Gazety Prawnej” aż 68,7 procent ankietowanych zdecydowałoby się zaszczepić własne dzieci przeciwko COVID-19, gdyby była taka możliwość.

Jak czytamy w środowym wydaniu "DGP", jeszcze większe poparcie widać w licznych rodzinach - 74 proc. osób posiadających dwoje i więcej potomstwa na pytanie, czy zaszczepiłoby swoje własne dzieci, gdyby była taka możliwość, odpowiedziało twierdząco. Wśród rodziców jedynaków poparcie jest znacząco niższe.

Mężczyźni większymi zwolennikami szczepienia dzieci przeciwko COVID-19

Z sondażu wynika, że różnice widać także w podziale na płeć.

– Kobiety mniej chętnie niż mężczyźni zdecydowałyby się na podanie preparatu najmłodszym - za takim rozwiązaniem byłoby 65 proc. kobiet i 72 proc. mężczyzn. Zależności też widać w związku z wykształceniem - im niższe, tym większa niechęć. 62 proc. ankietowanych z wykształceniem podstawowym i zawodowym zgodziłoby się szczepić dzieci. Przy wyższym wykształceniu ten odsetek rośnie do 77 proc. – czytamy w "DGP".

RadioZET.pl/PAP/TVN24.pl