Zamknij

Szczepienia nastolatków przeciw COVID-19. Od piątku ważna zmiana

PAP
28.01.2022 11:48

Od piątku rusza wystawianie skierowań na dawkę przypominającą dla nastolatków w wieku 12-15 lat. Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andursiewicz poinformował, że od rana zaszczepiono już 700 dzieci z tej grupy. 

Szczepienie nastolatków
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

W drugiej połowie maja 2021 roku w Polsce rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19 młodzieży w wieku 16 i 17 lat, a kilka tygodni później wśród dzieci w wieku 12-15 lat. 

Pierwsi nastolatkowie z tej grupy już przyjęli dawkę przypominającą. W piątek rozpoczęło się wystawianie skierowań dla nastolatków w wieku 12-15 lat. - Od początku otrzymania takiej możliwości, czyli od piątku zaszczepiono w Polsce dawką przypominającą 700 dzieci w wieku 12-15 lat, a zarejestrowano na nie 4 tys. - podsumował w piątek rzecznik prasowy MZ Wojciech Andrusiewicz.

Dzieci w wieku 12-15 lat otrzymają skierowania na dawkę przypominającą szczepionki przeciw COVID-19

Równocześnie zauważył, że w grupie wiekowej 12-17 lat mamy w Polsce zaszczepionych dawką podstawową prawie milion dzieci, a w grupie wiekowej 5-11 lat - 400 tys. - To jest niezwykle istotne pod kątem bezpiecznego powrotu dzieci na koniec lutego (...) do szkoły i bezpiecznych ferii - zaznaczył.

W szczepieniu przypominającym dla obu tych grup stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) - z zachowaniem odstępu co najmniej pięciu miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19. 

Decyzje ws. dawek przypominających u młodzieży – jak wyjaśnia Ministerstwo Zdrowia - zapadły w oparciu o zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia - uwzględniające stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). 

loader

RadioZET.pl/PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała/oprac. AK