Zamknij

Kiedy szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci? Prezes URPL podał możliwy termin

30.05.2021 22:18
szczepienia
fot. Piotr Hukalo/East News

Szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci będą możliwe jeszcze przed wakacjami? Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych dr Grzegorz Cessak mówi o czerwcu i dodaje, że decyzję podejmie minister zdrowia.

Szczepienia przeciw COVID-19 już wkrótce obejmą dzieci? Na antenie TVN24 dr Grzegorz Cessak, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, pytany był, kiedy ruszą szczepienia dzieci poniżej 12 lat. Powiedział, że "rozpoczną się w wakacje". 

Kiedy szczepienia przeciw COVID-19 dla dzieci od 12 lat? 

- Myślę, że możliwy jest jeszcze czerwiec – oświadczył, zapytany o konkretny termin. Dodał jednak, że "minister zdrowia tę informację przekaże państwu osobiście".

Wakacje będą na pewno tym czasem szczepienia dzieci, indywidualnym, a czy będą podejmowane zbiorowe szczepienia dzieci w szkołach, czy w innych trybach i możliwościach, to będzie przedmiotem dyskusji i analiz.

dr Grzegorz Cessak

Zwrócił uwagę, na powikłania po przebyciu COVID-19 u dzieci, mimo że choroba przebiegała łagodnie. Powołując się na dane opublikowane w maju na łamach czasopisma "The Lancet", powiedział, że "u dzieci, które przeszły COVID-19, występują zespoły zapalne wieloukładowe – u 52 proc. występują dolegliwości neurologiczne: bóle głowy, dreszcze, omamy widzenia i słyszenia. 33 proc. ma nieprawidłowości w badaniu kardiograficznym". - To są niepokojące dane, dlatego warto szczepić dzieci - podkreślił.

Pytany, czy decyzja o bezpiecznym otwarciu szkół będzie się wiązała ze szczepieniem dzieci w trakcie wakacji, odpowiedział, że "to jest kwestia otwarta, czy pojawi się czwarta fala". - Wiemy, że nowe mutacje, które się pojawiają, są dużo bardziej niebezpieczne dla dzieci. Przechorowują one te formy mutacji dużo ciężej niż pierwotne pojawiające się zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – powiedział. Zaznaczył, że "zahamowanie czwartej fali zależy od osób, które muszą zostać zaszczepione".

- Nasza odpowiedzialna decyzja dotycząca szczepień zmniejszy czwartą falę, albo ją wyeliminuje. Czy całkowicie – to trudno powiedzieć. Na pewno będą pojawiać się kolejne zakażenia. Czy kolejne fale będą większe, czy mniejsze, zależy od nas – zaznaczył dr Cessak. Zaapelował jednocześnie, aby nie bać się szczepić dzieci. - Badania, które zostały wykonane, wskazują na bardzo wysoką skuteczność tych szczepień wśród dzieci i na ich wysokie bezpieczeństwo – oświadczył.

Przyznał, że rozpoczęły się badania kliniczne skuteczności szczepionek u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 12 lat. - Takie badania kliniczne także obejmują nasz kraj – powiedział prezes Cessak.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/PAP/TVN24