Zamknij

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat. Wiceszef MZ podał terminy

06.12.2021 17:01
Szczepienia przeciw COVID-19 małych dzieci
fot. JOSEPH PREZIOSO/AFP/East News

Od 16 grudnia ruszą w Polsce szczepienia przeciw COVID-19 u dzieci w grupie wiekowej 5-11 lat – zapowiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Preparaty do szczepień dzieci w tym przedziale wiekowym dotrą do kraju kilka dni wcześniej.

Szczepienia przeciw COVID-19 dzieci w wieku 5-11 lat małych dzieci będą możliwe w Polsce jeszcze w tym roku. Zielone światło dała decyzja Komisji Europejskiej, która zatwierdziła szczepionkę Comirnaty firm Pfizer i BioNTech dla małych dzieci po tym, jak Europejska Agencja Leków (EMA) wydała pozytywną rekomendację dla tego specyfiku.

EMA uznała, że korzyści ze stosowania Comirnaty u dzieci w wieku 5-11 lat przewyższają ryzyko, szczególnie w przypadku chorób zwiększających ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

Szczepienia przeciw COVID-19 małych dzieci. Wiceminister podał terminy

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska powiedział w poniedziałek w prawicowej Telewizji Republika, że Polska szybko wdroży odpowiednie prawo, by ruszyły szczepienia młodszych dzieci. Obecnie dolną granicą jest 12. rok życia.

- 13 grudnia dotrą do Polski szczepionki dla dzieci od 5 do 11 lat. Od 16 grudnia planujemy wdrożyć szczepienia dla tej grupy wiekowej – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w Telewizji Republika.

Małe dzieci z mniejszymi dawkami. "Wytwarzają więcej przeciwciał"

Wiceminister zaznaczył, że dzieci otrzymują mniejszą dawkę niż dorośli, bo "dzieci zdecydowanie lepiej odpowiadają na szczepienie, czyli wytwarzają zdecydowanie więcej przeciwciał". Kraska zaznaczył, że nowe mutacje koronawirusa coraz mocniej atakują osoby młode.

Dawka szczepionki dla dzieci w tym wieku ma być mniejsza (10 mikrogramów) niż stosowana u osób w wieku od 12 lat (30 mikrogramów). Podobnie jak w starszej grupie wiekowej podaje się ją w postaci dwóch wstrzyknięć w odstępie trzech tygodni.

RadioZET.pl/PAP - Agata Zbieg

C