Zamknij

Rząd jednak zarekomenduje trzecią dawkę szczepionki? Wiceminister podał termin decyzji

24.08.2021 12:15
Wademar Kraska i Adam Niedzielski
fot. Piotr Molecki/East News

Oficjalna rekomendacja w sprawie podawania trzeciej dawki szczepionki pojawi się dzisiaj lub jutro - powiedział we wtorek w Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Potwierdził także wcześniejsze doniesienia o regionalizacji obostrzeń w przypadku czwartej fali.

Szczepienia przeciw COVID-19 wyhamowały, co oznacza, że Polska ma duże zapasy szczepionek. Rząd rozważa zarekomendowanie trzeciej dawki dla zwiększenia ochrony przeciw koronawirusowi. Waldemar Kraska przypomniał, że w poniedziałek obradowała Rada Medyczna z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim.
Przyznał, że w rozmowach pojawił się temat obowiązku szczepień przeciwko COVID-19 dla poszczególnych grup zawodowych. – O tym wczoraj była dość żywa dyskusja na Radzie Medycznej, o szczepieniach pewnych grup, szczególnie grup narażonych na zakażenie i ewentualną hospitalizację i śmierć – sprecyzował.

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19

Dodał, że dyskutowano także na temat podawania trzeciej dawki szczepionki. – Wielu profesorów się na ten temat wypowiadało. Wielu profesorów także jest zgodnych, więc myślę, że ta oficjalna informacja albo dzisiaj albo jutro zostanie państwu przedstawiona – poinformował Kraska.

Zaznaczył, że rząd rozważa także wprowadzenie obostrzeń w regionach, gdzie najmniej osób zaszczepiło się przeciwko COVID-19. – Prawdopodobnie taka regionalizacja będzie musiała nastąpić, jeżeli ta czwarta fala (nadejdzie - PAP) – mówił Kraska.

Wiceminister zdrowia zastrzegł, że wprowadzając obostrzenia rząd nie będzie opierał się tylko na liczbie nowych przypadków zakażenia koronawirusem w danym regionie, ale też na poziomie wyszczepienia jego mieszkańców. Wiceminister zdrowia poinformował też, że na razie nie ma decyzji o wprowadzaniu obostrzeń dla wszystkich osób niezaszczepionych.

RadioZET.pl/PAP - Iwona Żurek/oprac. AK

C