Zamknij

Szczepienia dla kolejnych roczników. Skierowania mają wszyscy pełnoletni Polacy

09.05.2021 10:02
Szczepienia przeciw Covid-19, od 9 maja dla wszystkich dorosłych w Polsce
fot. PAP/Leszek Szymański

W niedzielę 9 maja do zapisów na szczepienia przeciw Covid-19 dołączyli najmłodsi z dorosłych mieszkańców Polski. To oznacza, że e-skierowanie ma już każdy pełnoletni obywatel RP.

Szczepienia przeciw Covid-19 są już dostępne dla wszystkich dorosłych Polaków. Premier Mateusz Morawiecki informował w niedzielę na Facebooku, że wykonano już 10 milionów zastrzyków z pierwszą dawką szczepionki, a 3,5 mln osób uzyskało już obie dawki lub jednodawkowy preparat J&J.

Od niedzieli 9 maja na szczepienie rejestrować się mogą roczniki 2000, 2001, 2002 i 2003 – wynika z harmonogramu szczepień i dzisiejszego komunikatu Centrum Informacyjnego Rządu. W sobotę resort zdrowia informował, że skierowania na szczepienie dla osób z rocznika 2003 wystawiane będą dla tych, którzy do 9 maja ukończą 18 lat.

Szczepienia przeciw Covid-19. Skierowanie mają od niedzieli wszyscy pełnoletni Polacy

Dla osób, które 18. urodziny będą obchodziły w kolejnych miesiącach i dniach 2021 roku, e-skierowania na szczepienia będą wystawiane w dniu ukończenia pełnoletności.

Resort przekazał, że Rada Medyczna opublikuje w nadchodzącym tygodniu stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia. Na takowe zezwala producent szczepionki Comirnaty, firma Pfizer. "W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat" – zapowiedziało MZ.

Zapisów można dokonywać na cztery sposoby – przez internet na stronie pacjent.gov.pl, przez wysłanie SMS-a o treści „SzczepimySie” na numer 880-333-333, telefonicznie – dzwoniąc na infolinię 989 i odwiedzając stacjonarnie punkty szczepień.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku

RadioZET.pl/CIR