Zamknij

Szef MZ: Szczepienia niepełnoletnich już "bardzo blisko". Będzie jeden warunek

12.05.2021 10:32
Szczepienia przeciw Covid-19 nastolatków w Polsce
fot. AP/Associated Press/East News, 16-latek szczepiony przeciw Covid-19 w New Jersey (USA), kwiecień 2021

Coraz bliżej do szczepień przeciw Covid-19 osób niepełnoletnich w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski wskazał, że udający się na zastrzyki 16-latkowie i 17-latkowie będą musieli spełnić jeden warunek, by przystąpić do szczepienia.

Szczepienia przeciw Covid-19 już wkrótce będą możliwe w Polsce dla osób poniżej 18 roku życia. Rząd, jak przekazał minister zdrowia w Radiu Plus, jest "bardzo blisko" podjęcia decyzji w tej sprawie.

Przypomnijmy, chodzi o preparat firm Pfizer i BionTech. Producent zezwala na jego użycie dla osób powyżej 16. roku życia. Polski harmonogram szczepień, zakładał do tej pory szczepienia przeciw Covid-19 wyłącznie osób dorosłych.

Szczepienia przeciw Covid-19 niepełnoletnich lada chwila. Muszą spełnić warunek

Wiele wskazuje jednak, że w toku przyspieszenia szczepień uprawnienia zyskają najstarsi z nastolatków. "Jesteśmy po konsultacjach z Radą Medyczną. Mamy tu oczywiste wsparcie ze strony charakterystyki produktu leczniczego, gdzie jest zawarta taka możliwość dopuszczenia szczepienia szesnastolatków" – powiedział w Radiu Plus Niedzielski.

Minister zdrowia zwrócił uwagę, że analizowane były również kwestie formalne związane ze szczepieniem nastolatków. Chętni 16-latkowie i 17-latkowie będą musieli spełnić jeden dodatkowy warunek niezależny od nich – przedłożyć zgodę rodziców lub innych opiekunów prawnych. "Natomiast już samo szczepienie może być wykonane chyba bez obecności opiekuna" - wyjaśnił.

Chcesz wiedzieć wszystko pierwszy? Dołącz do grupy Newsy Radia ZET na Facebooku 

RadioZET.pl/PAP