Zamknij

Chcą obowiązku szczepień przeciw Covid-19 w tej grupie. "Nadal liczymy"

20.09.2021 12:30
Szczepienia przeciw Covid-19 obowiązkiem u studentów medycyny - apel
fot. PAP

Szczepienia przeciwko Covid-19 wśród studentów kierunków medycznych powinny być obowiązkowe – uważa rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego. W rozmowie z reporterem Radia ZET Przemkiem Tarankiem prof. Jacek Popiel przyznaje, że chciałby mieć możliwość wymagania certyfikatów szczepienia także od studentów, którzy korzystają z akademików.

Szczepienia przeciw Covid-19 powinny być obowiązkowe w grupie studentów kierunków medycznych – ocenia w rozmowie z Radiem ZET rektor UJ. Zaznacza jednak, że w obecnym stanie prawnym taki wymóg nie mógłby zaistnieć.

– Nie mamy do tego prawa w świetle przepisów obowiązujących w Polsce – mówi prof. Popiel. – Nadal liczymy, że pojawi się jakieś rozporządzenie, które nakładałoby obowiązek szczepienia przynajmniej studentów kierunków lekarskich, medycznych. Oni mają praktyki w klinikach. Taki student, który przychodzi do kliniki na zajęcia praktyczne, powinien być zaszczepiony – podkreśla w rozmowie z Radiem ZET rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Obowiązkowe szczepienia przeciw Covid-19 dla studentów? "Liczymy na rozporządzenie"

– Dla mnie jest to niezrozumiałe z punktu widzenia polityki państwa – tak mówi o braku możliwości wymogu szczepień rektor UJ. – W sierpniu byłem we Włoszech, tam w ogóle nie było dyskusji: wchodząc do restauracji, muzeum, ośrodka kultury trzeba było pokazać paszport covidowy. U nas takiego obowiązku nie mają nawet studenci medycyny – zaznacza prof. Jacek Popiel.

1 października na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpocznie się rok akademicki dla 35 tysięcy studentów. Będą uczyli się stacjonarnie. Uczelnia zapytała ich w dobrowolnej, anonimowej ankiecie, kto się zaszczepił, jednak odpowiedział jedynie co czwarty student.

RadioZET.pl/oprac. BCh

C