Zamknij

Kraska: Osoby starsze otrzymają zaproszenia na szczepienia

28.12.2020 20:19

Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia i będą szczepione zaraz po grupie medyków - poinformował w poniedziałek w TVP Info wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Waldemar Kraska
fot. Mateusz Grochocki /East News

Szczepienia przeciw Covid-19 ruszyły w Polsce w niedzielę 27 grudnia 2020 roku. - W pierwszej kolejności będziemy chcieli wszczepić medyków, służbę zdrowia, a w drugiej osoby starsze, emerytów, którzy są bardziej podatni na zarażenie koronawirusem - mówił Waldemar Kraska w TVP Info.

"Zaraz po medykach w pierwszej grupie będą osoby starsze, czyli powyżej 60 roku życia. Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie" - zapowiedział wiceminister. Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach - tłumaczył.

Szczepienia przeciw Covid-19. Waldemar Kraska: seniorzy dostaną zaproszenia

"Po takiej rejestracji dostaniecie państwo informację smsem, kiedy i gdzie trzeba się zgłosić na takie szczepienie. Dzień przed tym szczepieniem otrzymamy sms przypominający, tak, że od razu będziemy mieli ustalone te dwa terminy - na pierwsza dawkę i drugą" - wyjaśnił wiceminister.

loader

Najpierw szczepionkę dostaną najstarsi, potem coraz młodsi w tej najwyższej grupie wiekowej - dodał Kraska.

Do rejestracji należy zgłaszać się dopiero po otrzymaniu przesyłki z zaproszeniem, żeby zachować kolejność roczników szczepień.

Zobacz także

Przed każdym szczepieniem będzie konsultacja lekarska i kwalifikacja, czy danego dnia można będzie daną osobę zaszczepić - powiedział wiceminister. Przypomniał, że przeciwwskazań do szczepienia w zasadzie nie ma, może nią być ewentualnie ostra infekcja - gdy mamy wysoką gorączkę, złe samopoczucie.

Jak dodał, szczepione będą również te osoby, które już przeszły zachorowanie na Covid, bo tarcza ochronna po podaniu szczepionki jest większa i dłużej się utrzymuje, niż ta po wyjściu z choroby.

RadioZET.pl/ PAP/ TVP Info