Zamknij

Krótsze odstępy między dawkami szczepionek? Jest odpowiedź ministra

PAP
09.05.2021 15:40
Szczepienia
fot. PAP

Rząd czeka na rekomendację Rady Medycznej przy premierze w kwestii możliwości skrócenia odstępu pomiędzy podaniem pierwszej i drugiej dawki w przypadku szczepionek dwudawkowych - powiedział szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk.

Szczepienia przeciw Covid-19 trwają w naszym kraju od końca grudnia ubiegłego roku. W Polsce wykonano dotąd ponad 13,6 mln szczepień, w tym 10,1 mln pierwszą dawką – podano w niedzielę na rządowych stronach.

W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca, a także jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, jest ponad 3,6 mln osób. 

Krótsze odstępy między dawkami szczepionek? Dworczyk: czekamy na opinie

Co jakiś czas wraca jednak dyskusja na temat tego, jaki powinien być odstęp czasowy między podaniem pierwszej a drugiej dawki w przypadki szczepionek dwudawkowych. Jeśli chodzi o Pfizera, przyjęło się, że jest to 5 lub tygodni, w przypadku Moderny zaś 4 tygodnie. Z kolei preparat AstraZeneca podawany jest zwykle po 10 lub 12 tygodniach.

Pojawiają się jednak spekulacje, czy druga wakcynacja nie powinna następować szybciej (np. po 6 tygodniach w przypadku AZ). W tej sprawie w rozmowie z Polską Agencją Prasową Michał Dworczyk - szef Kancelarii Premiera i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień. 

Jeśli chodzi o skrócenie terminu pomiędzy pierwszym a drugim szczepieniem, jak również skrócenie czasu oczekiwania ozdrowieńców, to czekamy na opinie i rekomendacje w tej sprawie Rady Medycznej

Michał Dworczyk

Zapytany o to, kiedy można się spodziewać decyzji, Dworczyk odpowiedział: - Poprosiliśmy naukowców z Rady Medycznej o opinię pod koniec ubiegłego tygodnia i czekamy.

RadioZET.pl/PAP