Zamknij

Mieszanie szczepionek przeciw Covid-19. Szef MZ: "Trzeba udostępnić możliwość"

22.07.2021 14:57
Druga dawka szczepionki innego producenta. MZ o szczegółach
fot. PAP/Sebastian Borowski

Ministerstwo Zdrowia rozważa mieszanie szczepionek przeciw Covid-19 u osób, które źle zniosły przyjęcie pierwszej dawki. - Razem z Radą Medyczną i prof. Horbanem zastanawiamy się nad dopuszczeniem mieszania szczepionek – przyznał w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szczepienia przeciw Covid-19 prowadzone są w Polsce bez możliwości zmiany preparatu po przyjęciu pierwszej dawki. Resort zdrowia nie wyklucza jednak, że ta sytuacja ulegnie zmianie.

- Osobom, które źle reagowały na pierwszą dawkę, być może trzeba udostępnić możliwość zaszczepienia się drugą dawką innego preparatu – powiedział w czwartek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mieszanie szczepionek przeciw Covid-19. MZ rozważa ważną zmianę

Szef MZ był też pytany o plany szczepienia w Polsce trzecią dawką. Stwierdził, że jeśli o to chodzi, rządzący nie przewidują obecnie takiej sytuacji. Niedzielski poinformował, że razem z Radą Medyczną i prof. Andrzejem Horbanem, głównym doradcą premiera ds. epidemii Covid-19, zastanawiają się obecnie nad rozwiązaniem dopuszczającym mieszanie szczepionek.

22 lipca w pełni zaszczepionych przeciw Covid-19 było w Polsce ponad 16,6 miliona ludzi. Łącznie medycy wykonali 33,2 mln zastrzyków preparatami firm Pfizer, Moderna, AstraZeneca (dwudawkowe) oraz Johnson & Johnson (jednodawkowy).

RadioZET.pl/PAP