Zamknij

Szczepienia przeciwko Covid-19 w szkołach. Rząd rozważa taką możliwość

21.05.2021 08:32

Rozważamy możliwość szczepienia przeciwko Covid-19 w szkołach - poinformował w piątek Michał Dworczyk. Dodał, że należy zaczekać na zarejestrowanie odpowiednich preparatów dla osób poniżej 16 roku życia.

Dzieci
fot. GRZEGORZ PRESS/REPORTER

Michał Dworczyk pytany był w internetowej części wywiadu w Programie I Polskiego Radia o to, czy rozważane jest szczepienie przeciw Covid-19 młodszych nastolatków. Obecnie dopuszczone są szczepienia osób od 16. roku życia.

- Nie chciałbym spekulować, bo tutaj też sprawa zależy od rejestracji przez EMA (Europejska Agencja Leków - red.) i dopuszczenia do wykorzystania szczepionek dla 12-, 13-, 14- i 15-latków. Jeśli takie dopuszczenie będzie miało miejsce, również oczywiście będziemy uwzględniali w naszym Narodowym Programie Szczepień, ale najpierw będzie musiała wypowiedzieć się w tej sprawie Rada Medyczna przy premierze Mateuszu Morawieckim - mówił pełnomocnik rządu ds. programu szczepień.

Szef KPRM odniósł się też do pytania o to, czy system szczepień powinien zostać rozbudowany o szczepienia w szkołach. 

- Rozważamy oczywiście takie możliwości, ale najpierw zaczekajmy na zarejestrowanie szczepionek dla tego przedziału wiekowego (osób poniżej 16. roku życia - red.). Natomiast jeżeli byłaby taka decyzja, to będziemy chcieli stworzyć taki system, który będzie najbardziej efektywny - zapowiedział Dworczyk.

Powrót dzieci do szkół

17 maja uczniowie klas 4-8 szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych, którzy od końca października uczyli się zdalnie, rozpoczęli w całym kraju naukę w trybie hybrydowym, gdzie połowa uczniów uczy się w szkole, a połowa w domu.

Uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych 4 maja rozpoczęli naukę stacjonarną. Przedszkola, oddziały wychowania przedszkolnego, zerówki i inne formy wychowania przedszkolnego od 19 kwietnia działają w całym kraju stacjonarnie, tak samo żłobki i kluby malucha.

O przejściu przedszkola, placówki wychowania przedszkolnego lub szkoły na tryb pracy inny niż stacjonarny decyduje organ prowadzący, za zgodą sanepidu, po rozpoznaniu sytuacji epidemicznej w placówce.

RadioZET.pl/PAP