Zamknij

Antyszczepionkowcy to margines, choć nie taki mały. Większość rodziców szczepi dzieci

Redakcja
20.02.2018 11:02
Obowiązkowe szczepienia dzieci
fot. Andriy Popov/East News

Co Polacy sądzą o obowiązkowych szczepieniach ochronnych dzieci? Odpowiedzi przedstawia sondaż SW Research dla portalu „Rzeczpospolitej”.

W rozmowie z „Rzeczpospolitą” główny inspektor sanitarny Marek Posobkiewicz zapewniał, że służby sanitarne robią, co mogą, by przekonać rodziców do szczepień.

— Najpierw wzywamy ich do siebie, a gdy to nie skutkuje, wysyłamy upomnienia — mówi Posobkiewicz, cytowany przez „Rz”. Co o sprawie sądzą sami Polacy?

Zagłosuj

Kiedy ostatni raz chorowałeś/-aś na grypę?

Liczba głosów:

Czy Polacy chcą szczepić dzieci? [SONDAŻ]

Zdecydowana większość uczestników badania popiera obowiązkowe szczepienia ochronne dzieci przeciwko najgroźniejszym chorobom. Taką odpowiedź zadeklarowało 70 proc. respondentów. Przeciwko obowiązkowym szczepieniom jest 17,6 proc. odpowiadających, a 12 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

— Obowiązek szczepień popierają częściej osoby mające 50 i więcej lat (76 proc.), badani o wykształceniu podstawowym/gimnazjalnym (72 proc.), respondenci o dochodzie od 3001 do 5000 złotych (74 proc.) oraz badani z miast do 20 tysięcy mieszkańców i z miast liczących od 200 do 499 tysięcy mieszkańców (77 proc.) — powiedział cytowany przez RP.pl Piotr Zimolzak z agencji badawczej SW Research.

szczepiennia

Szczepionki kontra epidemie

— Jeżeli nieszczepionych dzieci będzie przybywać w takim tempie, do Polski wrócą epidemie chorób, które uważaliśmy za trwale wyeliminowane — ostrzegł w rozmowie z „Rzeczpospolitą” dr hab. Ewa Augustynowicz, wakcynolog z Zakładu Badania Surowic i Szczepionek NIZP-PZH. Dodaje, że ubiegłoroczne epidemie odry w Rumunii, Grecji i we Włoszech są związane właśnie za spadkiem liczby szczepień.

Dziennik przywołuje przy tym najnowsze dane Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego — Polskiego Zakładu Higieny (NIZP-PZH), które — jak pisze — „są alarmujące: ponad 30 tys. rodziców odmówiło w 2017 r. poddania dzieci szczepieniom przewidzianym w kalendarzu szczepień obowiązkowych. To o blisko 25 proc. więcej niż rok wcześniej i prawie 50 proc. więcej niż w 2015 r.”.

RadioZET.pl/RP.pl/maal