Zamknij

E-skierowania na szczepienia dla wszystkich dorosłych. Znamy datę

19.04.2021 10:04
Morawiecki
fot. Jacek Dominski/REPORTER

Do 10 maja chcemy spowodować, żeby każdy obywatel powyżej 18 roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef KPRM Michał Dworczyk dodał, że we wtorek zostanie ogłoszony szczegółowy harmonogram rejestracji dla kolejnych roczników. 

Premier Mateusz Morawiecki, szef Kancelarii Prermiera oraz (i pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień) Michał Dworczyk uczestniczyli w briefingu prasowym na terenie punktu szczepień powszechnych w Legnicy. To pierwsza tego typu placówka otwarta w Polsca w ramach programu pilotażowego. Przedstawicielom rządu towarzyszył prezydent miasta Tadeusz Krzakowski. 

Powszechne punkty szczepień przeciw Covid-19 powstaną na razie - w ramach pilotażowego programu - w 16 miejscowościach (po jednej na każde województwo), m.in. w Bydgoszczy, Koszalinie, Radomsku czy Legnicy. Obiekt w Legnicy jest pierwszym tego typu w Polsce. 

E-skierowania na szczepienia dla wszystkich dorosłych. Morawiecki i Dworczyk podali datę

E-skierowania na szczepienia dla wszystkich dorosłych - to jeden z wątków, jaki pojawił się podczas konferencji. Morawiecki i Dworczyk przekazali kilka informacji na ten temat. 

Do 10 maja chcemy spowodować, aby każdy obywatel powyżej 18. roku życia mógł otrzymać e-skierowanie i od 10 maja zapisywać się na szczepienie tak, aby najpóźniej do sierpnia - a mamy rosnącą nadzieję, że może to być nawet wcześniej i zależy od liczby szczepionek przyjeżdżających do Polski - każdy obywatel mógł zostać zaszczepiony, jeżeli tylko będzie chciał

Mateusz Morawiecki

- To, że szczepionki są skuteczne widać na przykładzie Wielkiej Brytanii, która zaczęła program szczepień 1,5 miesiąca wcześniej niż kraje UE i dziś obserwuje gwałtowny spadek liczby zachorowań - przekonywał.

Zapowiedź odnośnie e-skierowań tę powtórzył po nim Dworczyk, dodając, że wtedy wszyscy Polacy po 18. roku życia "będą mogli rejestrować się na konkretne terminy." Minister dodał, że we wtorek rząd przedstawi "szczegółowy harmonogram, kiedy poszczególne roczniki będą mogły się rejestrować". 

Szczepienia przeciw Covid-19. Ile osób już zaszczepiono?

Przypomnijmy, że szczepienia przeciw Covid-19 trwają w Polsce od końca grudnia ubiegłego roku. Do 18 kwietnia - wedle danych rządowych - wykonano już ponad 8,8 mln szczepień. Ponad 6,5 mln zaszczepiono przynajmniej pierwszą dawką, a prawie 2,3 mln jest już w pełni zaszczepionych (to osoby, które przyjęły jedną dawkę Johnson&Johnson lub drugą porcję innego preparatu). 

RadioZET.pl/PAP