Zamknij

Szczepienie drugą dawką przypominającą. Adam Niedzielski podał szczegóły

15.09.2022 12:28

Od 16 września wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster – powiedział w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski.

Adam Niedzielski
fot. PAP/Tomasz Gzell

Według szefa MZ najważniejszą bronią przeciw koronawirusowi są szczepienia. - Od 16 września wprowadzamy szczepienie drugą dawką przypominającą dla osób powyżej 12 lat, które przyjęły podstawowy schemat szczepienia i pierwszy booster - wyjaśnił Adam Niedzielski.

- W ten sposób uzupełniamy te dotychczasowe zalecenia, które dotyczyły osób z upośledzoną odpornością i osób 60 plus, poszerzając grupę osób uprawnionych do szczepienia przeciw COVID-19– dodał.

Niedzielski: drugą dawką przypominającą będziemy szczepić w wersji BA.1

Minister powiedział, że "nadal szczepienie podstawowe jest wykonywane wersją podstawową szczepienia". - Natomiast dawka pierwsza przypominająca w miarę dostępności już nowym preparatem, a drugą dawką przypominającą będziemy szczepić tylko i wyłącznie w wersji BA.1, a jak dojdzie wersja preparatu w kierunku BA.4 i BA.5, to wtedy będziemy wykorzystywali tę wersję - sprecyzował.

Szef MZ zapewnił również, że dostępne są także leki przeciwko COVID-19 – molnupiravir i paxlovid.

- Jesteśmy w trakcie przyjmowania kolejnych partii leku, które będą dostarczane do szpitali, gdzie przebywają osoby chorujące będące w grupach ryzyka. Chodzi o pacjentów senioralnych i o pacjentów, którzy są obciążeni różnymi chorobami, które wiążą się z osłabieniem systemu immunologicznego – dodał.

loader

RadioZET.pl/PAP