Zamknij

Szczepienie przeciw Covid-19 będzie płatne? Niedzielski: rozmawiamy na ten temat

28.06.2021 15:32
Adam Niedzielski
fot. PAP

Rozmawiamy na temat możliwości odpłatności za szczepienie przeciwko Covid-19, czyli wprowadzenia go w normalny system refundacyjny - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, refundacja usługi zakładana jest m.in. w przypadku seniorów. System mógłby ruszyć po 1 października.

Szczepienia przeciw Covid-19 w Polsce nie przebiegają wystarczająco sprawnie – ocenił resort zdrowia. Rząd podjął więc działania profrekwencyjne m.in. ogłosił loterię szczepionkową i uruchomił w galeriach handlowych punkty szczepień.

Tym ciekawiej brzmią w tym kontekście doniesienia na temat rzekomych opłat za szczepienia bądź związane z tym usługi. Przed kilkoma dniami cytowaliśmy ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, który zapewniał, że rząd nie wprowadzi na razie takiego rozwiązania, zastrzegł jednak, że zmiana polityki szczepień w zakresie opłat jest możliwa.

Szczepienie przeciw Covid-19 będzie płatne? Niedzielski komentuje

 – Jeżeli chodzi o kwestię płatności za szczepienie - usługę bądź preparat - decyzję na ten temat będziemy podejmowali na jesieni – mówił wówczas. Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej ponownie odniósł się do tego tematu. 

Rozmawiamy na temat ewentualności odpłatności, czyli wprowadzenia w normalny system refundacyjny szczepienia przeciwko Covid-19. Mamy tak zbudowany system refundacyjny, że są pewne grupy preferencyjne, które mają refundowane przez państwo takie szczepienie, na przykład osoby w wieku powyżej 75. czy 70. roku życia. Rozważamy, czy takiego systemu nie wprowadzić po 1 października - oczywiście w tej grupie refundacyjnej na pewno byliby uwzględnieni seniorzy

Adam Niedzielski, minister zdrowia

Niedzielski podkreślił przy tym, że przede wszystkim chciałby, żeby wszyscy skorzystali z możliwości szczepienia. Jak wskazał, daje ono bardzo dobre wyniki, jeśli chodzi o "generowanie odporności względem ciężkiego przechodzenia zakażenia wariantem Delta".

Prof. Marczyńska: szczepionka na pewno będzie darmowa, tak stanowi prawo UE

Wcześniej o dyskusjach ws. ewentualnego wprowadzenia odpłatności za usługę przy szczepieniu przeciw Covid-19 informowała w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Magdalena Marczyńska z Rady Medycznej. Sama szczepionka - zdaniem lekarki - na pewno nie będzie odpłatna.

- Szczepionka przeciw Covid-19 na pewno będzie darmowa, bo tak stanowi umowa unijna w tej sprawie. Możliwe jest natomiast wprowadzenie odpłatności za usługę, za wizytę lekarską czy samą czynność szczepienia. Rozmawiamy o tym, szukając pomysłów na przekonanie osób, które dalej nie chcą się szczepić – powiedziała (cytowana przez PAP) prof. Marczyńska, specjalistka chorób zakaźnych wieku dziecięcego. Ekspertka dodała jednak, że nie ma w tej sprawie decyzji, a także zgodności wśród członków Rady Medycznej.

RadioZET.pl/PAP