Zamknij

Grupa katolików przeciwko szczepieniom. Napisali list do Dudy i Episkopatu

04.01.2021 16:06
Katolicy piszą do Dudy w sprawie szczepionek
fot. WOJCIECH STROZYK /REPORTER (Zdjęcie ilustracyjne)

Grupa katolików napisała list do Andrzeja Dudy i Episkopatu, w którym sprzeciwia się masowym szczepieniom przeciwko koronawirusowi, deklarując jednocześnie, że "jedynym panem ich życia i śmierci jest Jezus Chrystus". List pojawił się m.in. na profilu ks. Romana Kneblewskiego, kapelana narodowców.

Szczepionka na koronawirusa jest w Polsce, a proces szczepień lekarzy i pracowników służby zdrowia trwa od 27 grudnia 2020 roku. W poniedziałek 4 stycznia 2021 roku rano w Warszawie wylądowało 360 tys. dawek szczepionki. Prezes ARM, który był gościem w TVN24, potwierdził, że wyższa liczba dawek wynika z tego, że z jednej fiolki będzie pobierane sześć dawek, a nie jak dotąd pięć. "Ta zmiana zwiększa pulę dostępnych dla nas szczepionek" - powiedział. "Zależy nam na jak najszybszym wyszczepieniu grupy 0, czyli personelu medycznego" - podkreślił.

Termin zapisów na szczepienia w grupie zero został przedłużony do 14 stycznia. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele. Według zapowiedzi przedstawicieli rządu zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Katolicy napisali list do prezydenta Dudy. "Sprzeciwiamy się propagowaniu szczepionek"

Nie brakuje jednak obaw, że proces szczepień zostanie zahamowany i nie zostanie zrealizowany zgodnie z oczekiwaniami z powodu potencjalnie dużej części społeczeństwa, która odmówi szczepienia. Na profilu ks. Romana Kneblewskiego pojawił się list grupy katolików sprzeciwiających się programowi szczepień. Dokument został skierowany do prezydenta Andrzeja Dudy i Episkopatu.

Zobacz także

Autorzy piszą w nim: "My katolicy – Polacy, synowie i córki Rzeczypospolitej Polskiej wyznajemy wiarę w Boga Ojca Wszechmogącego, który jest Panem naszego zdrowia i życia, doczesnego i wiecznego. Wierzymy w Boga Ojca Wszechmogącego, który jest Stworzycielem nieba i ziemi, od którego zależy nasz byt. Wierzymy w Jezusa Chrystusa Syna Jego Jedynego, Pana naszego, któremu poddajemy całkowite panowanie nad naszą wolą, umysłem, sercem, naszymi ciałami i duszami. Wierzymy w Ducha Św. i wyrzekamy się na zawsze, całkowicie i nieodwołalnie wszystkiego, co sprzeciwia się prawu Bożemu i ma choćby pozór zła".

"Wyznajemy i wierzymy, że naszym jedynym Panem życia i śmierci jest Jezus Chrystus. Wierzymy, że jest On naszym najlepszym Lekarzem, który lecząc ciała leczy przede wszystkim nasze dusze" - czytamy.

Zobacz także

W dalszej części listu, grupa katolików przedstawia "swoje argumenty" przeciwko programowi szczepień na koronawirusa. Pojawia się tam m.in. sugestia, że szczepionki przeciw Covid-19 powstały z "użyciem linii komórkowych dzieci abortowanych."

Prymas Polski abp Wojciech Polak: zaszczepię się w trosce o zdrowie własne i innych

"Zdecydowanie i zgodnie z naszymi sumieniami sprzeciwiamy się propagowaniu szczepionek, których producenci nie informują o ich rzeczywistym składzie. Wokół reklamowanych szczepionek powstało bowiem tak dużo zamętu, że mamy podstawy wątpić w ich etyczność i skuteczność leczniczą" - kontynuują autorzy listu.

Zobacz także

List ten stoi jednak w sprzeczności ze stanowiskiem Kongregacji Nauki Wiary, gdzie czytamy: "Przy braku innych środków służących powstrzymaniu lub choćby jedynie zapobieżeniu epidemii, dobro wspólne może zalecać szczepienie, zwłaszcza w trosce o najsłabszych i najbardziej narażonych na niebezpieczeństwo".

Prymas Polski abp Wojciech Polak zadeklarował, że zaszczepi się przeciw Covid-19. "Oczywiście każdy podejmie decyzję w sposób wolny i odpowiedzialny. Ja się zaszczepię w trosce o zdrowie własne i innych" – mówił.

RadioZET.pl/ Prymaspolski.pl/ Gazeta Wyborcza/ Wobroniewiaryitradycji.com