Zamknij

Tatry. Pojemniki ze szczepionką przeciw wściekliźnie w polskich lasach

26.05.2020 15:31
Tatry
fot. Facebook/Tatrzański Park Narodowy

Na pojemniki ze szczepionką przeciw wściekliźnie można natrafić na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Leśnicy apelują, aby dla własnego bezpieczeństwa, odwiedzający lasy nie dotykali tych przedmiotów. 

Na profilu Tatrzańskiego Parku Narodowego na Facebooku udostępniono trwające ponad minutę nagranie. Widać na nim las w okolicy Morskiego Oka, słychać zaś głos Grzegorza Bryniarskiego, leśniczego z TPN:

Bryniarski informuje potencjalnych turystów i miłośników przyrody, czym są tajemnicze srebrne pojemniki ukryte w trawie i zaroślach. Okazuje się, że to szczepionkę przeciw wściekliźnie dla dzikich zwierząt. 

Drodzy turyści! Jak będzie kiedyś spacerować w naszym parku narodowym albo w jakimkolwiek lesie w Polsce, na grzybach i możecie zauważyć takiego małego, okrągłego śmiecia. Wygląda jak jednorazowe opakowanie po śmietance do kawy. To szczepionka przeciw wściekliźnie. Takie pojemniki zrzucane są z samolotu

- mówi. Dodaje, że do takich pojemników dodaje się specjalny zapach. Zwierzę, skuszone zapachem, przegryza pojemnik, dzięki czemu substancja może wniknąć do jego organizmu i wytworzyć odporność przeciw wściekliźnie. 

Zobacz także

Leśniczy tłumaczy, aby dla własnego bezpieczeństwa nie dotykać tych przedmiotów, gdyż może się na nich znajdować ślina zwierzęcia. Jeśli już, to radzi, by mieć wówczas na sobie rękawiczki. 

Wścieklizna jest groźna dla ludzi i zwierząt. Jak się przed nią bronić? - czytaj na zdrowie.radiozet.pl!

"Wścieklizna to choroba zakaźna, którą wywołuje zakażenie wirusem RABV (rabies wirus). Wirus ten atakuje układ nerwowy wszystkich gatunków ssaków, w tym ludzi. Wścieklizna u ludzi może rozwinąć się po ugryzieniu przez chore zwierzę. Przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową  - zwłaszcza na skutek pogryzienia" - pisaliśmy już na zdrowie.radiozet.pl.

RadioZET.pl/Facebook