Zamknij

Pierwsza dostawa szczepionek Johnson&Johnson dotarła do Polski

Bartłomiej Chudy
14.04.2021 09:26
Szczepionki Johnson&Johnson dotarły do Polski
fot. PAP/EPA/Szilard Koszticsak

Pierwsza dostawa szczepionek przeciw Covid-19 firmy Johnson&Johnson zgodnie z planem dotarła już do Polski. Informację potwierdził w środę o poranku prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

Szczepionki Janssen przeciw Covid-19 firmy Johnson&Johnson dotarły do Polski. W magazynach ARS pojawiła się pierwsza dostawa tego producenta, w liczbie 120 tysięcy.

Transport nie został wycofany mimo wtorkowego komunikatu amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) oraz Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), które zaleciły wstrzymanie szczepień z użyciem tego jednodawkowego preparatu. Powodem było wystąpienie sześciu silnych przypadków zakrzepów, wśród 6,8 mln zaszczepionych osób.

Szczepionki Janssen już w Polsce. Dotarła pierwsza dostawa, mimo zawieszenia szczepień w USA

Szczepionka Janssen jest wykorzystywana jedynie w USA. Unia Europejska dopuściła ją warunkowo do użytku już w marcu, jednak pierwsze dostawy spływają w kwietniu do państw członkowskich. Można ją przechowywać w temperaturze 2-8 st. C przez trzy miesiące. Podawana jest domięśniowo.

Szczepionka opiera się na niezdolnym do replikacji adenowirusie – Ad26. Jest on nośnikiem materiału genetycznego, pod wpływem którego komórki zaszczepionej osoby zaczynają wytwarzać białko wypustkowe (białko kolca, białko S) wirusa SARS-CoV-2 powodującego COVID-19. Reagując na białko wirusa, organizm wytwarza odporność. Samo białko nie jest wirusem SARS-CoV-2, nie może więc spowodować choroby.

Wstrzymanie szczepień J&J w USA. Trump zarzuca Bidenowi politykę szczepionkową

Wstrzymanie szczepień preparatem Janssen skrytykował były prezydent USA Donald Trump. W oświadczeniu przekazał, że to błąd administracji Joe Bidena, który "zniszczy reputację szczepionki".

RadioZET.pl/PAP