Zamknij

Szczepionki przeciw COVID-19 kolejnej firmy trafią do Polski na początku 2022 roku

26.12.2021 16:48

Na początku 2022 roku do Polski dotrą pierwsze dawki szczepionek przeciw COVID-19 Nuvaxovid. W jednym elemencie różnią się od preparatów innych firm. – To szczepionka, w której podawany jest gotowy produkt, czyli białko - powiedział PAP wirusolog prof. Włodzimierz Gut. Jego zdaniem preparat może być z powodzeniem podawany w szczepieniu podstawowym, jak i przypominającym.

Nowa szczepionka przeciw COVID-19 w Polsce od stycznia 2022 r.
fot. TED ALJIBE/AFP/East News

Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce preparatem Nuvaxovid będą wykonywane już po Nowym Roku. To piąta szczepionka zalecana w UE w celu zapobiegania COVID-19. Jest to preparat białkowy i wraz z już zatwierdzonymi szczepionkami będzie wspierać kampanie szczepień w państwach członkowskich UE w kluczowej fazie pandemii – informowała wcześniej Europejska Agencja Leków (EMA).

Po dokładnej ocenie EMA stwierdziła, że dane dotyczące szczepionki są rzetelne i spełniają unijne kryteria skuteczności, bezpieczeństwa i jakości. Dotychczas w Polsce stosowane są szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNtech, Moderna, AstraZeneka oraz Johnson & Johnson.

Nowe szczepionki przeciw COVID-19 od stycznia 2022 r. w Polsce

Pierwsze szczepionki tej firmy powinny trafić do Polski na początku 2022 roku. – Dotychczas dostępne w Polsce szczepionki przeciw COVID-19 "naśladowały" pewien cykl replikacji wirusa. Ta szczepionka – białkowa – podaje gotowy produkt, podaje białko – wskazał w rozmowie z PAP wirusolog prof. Gut.

Wskazał, że można ją porównać np. do szczepionki z acelularnym krztuścem. –To schemat podawania czystego białka, który był już od dość dawna stosowany w medycynie. Wygląda to tak, że produkujemy białko, oczyszczamy i dopiero wówczas podajemy – wyjaśnił naukowiec. Zdaniem prof. Guta może być to preparat wykorzystywany zarówno w szczepieniu podstawowym jak i przypominającym. – Nie ma w tym zakresie większej różnicy – ocenił.

Rzecznik MZ: Polska zamówiła ponad 4 mln dawek preparatu Nuvaxovid

We wtorek rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz powiedział na konferencji prasowej, że Polska uczestniczy "w zamówieniu, w przetargu unijnym na 100 mln szczepionek firmy Novavax". – Ten przetarg jest podzielony, można powiedzieć, na dwie transze. Jedna to jest transza początkowa, a druga transza początkowa, ale z możliwością płynnej reakcji na zamówienia – powiedział rzecznik MZ.

Wyjaśnił, że "w ramach pierwszej transzy mamy zamówionych 1 mln 800 tys. dawek, a w ramach tej drugiej elastycznej transzy mamy zamówionych 2,5 mln dawek". – Oczywiście te dawki możemy zwiększać. Więc sumarycznie mówimy w tej chwili o zgłoszonym zapotrzebowaniu z Polski, o podpisanej umowie na ponad 4 mln dawek szczepionek - powiedział Andrusiewicz.

loader

RadioZET.pl/PAP - Tomasz Więcławski