Zamknij

Szczepionki przeciw Covid-19 w Polsce będą płatne? Rzecznik rządu podał termin

Redakcja
07.09.2021 22:02
Piotr Müller
fot. Piotr Molecki/East News

– Być może już pod koniec roku za szczepionki przeciw Covid-19 trzeba będzie płacić – zapowiedział w Radiu ZET rzecznik rządu Piotr Müller. Z opłat będą zwolnione tylko niektóre grupy zawodowe lub grupy ryzyka.

Szczepienia przeciw Covid-19 niemal stanęły w miejscu, a rząd nie widzi już zbyt wielu możliwości na zachęcenie większej liczby osób do przyjęcia zastrzyku. Poza jedną, o której mówił w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. – Teraz jest jeszcze jedno takie główne źródło potencjalnego wzrostu liczby zaszczepionych. To są deklaracje składane przez rodziców uczniów w szkołach, a także być może dzięki temu przez samych rodziców – powiedział Müller.

Szczepienia przeciw Covid-19 będą płatne w Polsce. Jest możliwy termin

Rzecznik rządu zaznaczył, że za szczepionki przeciw Covid-19 niebawem będzie trzeba zapłacić. – Rozważaliśmy to i cały czas rozważamy, by szczepienia były płatne, ale na ten moment, do końca września deklarowaliśmy, że będą bezpłatne. Myślę, że dłużej będą bezpłatne, ale w pewnym momencie mogą pojawić się w kalendarzu szczepień jako odpłatne – stwierdził. 

Müller dopytywany, kiedy obywatele będą musieli zapłacić za to szczepienie, odpowiedział, że „od przyszłego roku albo może trochę wcześniej”. – Jeśli negatywnie miałoby to wpłynąć na skalę szczepień, to wariant, który należy zważyć – dodał. Z opłat będą zwolnieni tylko obywatele należący do konkretnych grup zawodowych i grup ryzyka. 

Ministerstwo Zdrowia podaje, że do tej pory zaszczepiło się około 48 proc. Polaków. Według epidemiologów to zbyt mało, aby uchronić nas przed dużą liczbą zakażeń w czasie czwartej fali pandemii.

Posłuchaj podcastu

RadioZET.pl/oprac. AK