Zamknij

Nieakceptowalna decyzja. Polska odpowiada na decyzję Komisji Europejskiej

Redakcja
13.06.2017 17:36
Nieakceptowalna decyzja. Polska odpowiada na decyzję Komisji Europejskiej
fot. Pixabay

Komisja Europejska potwierdziła we wtorek, że postanowiła wszcząć postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową udziału w programie relokacji uchodźców przez te trzy kraje. Decyzję skomentowali rzecznik rządu Rafał Bochenek oraz Krzysztof Szczerski, minister w Kancelarii Prezydenta.

Zagłosuj

Czy Polska powinna przyjąć imigrantów z Syrii?

Liczba głosów:

- Szanujemy tę decyzję KE, ale nie zgadzamy się z nią, ponieważ od samego początku rząd PiS, rząd Beaty Szydło mówił, że przymusowa relokacja nie jest dobrym rozwiązaniem kryzysu migracyjnego, co pokazały ostatnie miesiące i lata - powiedział dziennikarzom w Warszawie Bochenek.

Odniósł się w ten sposób do informacji, że Komisja Europejska zdecydowała we wtorek o wszczęciu wobec Polski, Czech i Węgier formalnej procedury o naruszenie prawa UE w związku z niewypełnianiem przez te kraje decyzji dotyczącej relokacji uchodźców.

Zobacz także

Według Bochenka, "każda kolejna decyzja o relokowaniu migrantów zachęca kolejne tysiące, a nawet miliony osób, by do Europy przypływać, by wsiadać na łodzie i pontony i ryzykować swoje życie".

Rzecznik rządu podkreślił, że dziś "trzeba przede wszystkim uszczelnić granice, przeznaczać środki na pomoc humanitarną, co robi polski rząd od samego początku". Ocenił ponadto, że obecnie mechanizm relokacji "nie przynosi rezultatu i na pewno inne rozwiązania powinny być wypracowane".

''Nieakceptowalna rola''

- Sytuacja, w której Komisja Europejska pogłębia stan nierównego traktowania krajów członkowskich UE w zakresie ich obowiązków, jest nie do przyjęcia - oświadczył Szczerski.

- Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że cała polityka relokacji się załamała i nie można w takiej sytuacji szukać winnego wybiórczo pośród niektórych krajów UE. Czas po prostu przyznać się do tego, że pomysł relokacji jest pomysłem błędnym – powiedział minister.

Jego zdaniem, „to raczej, ci, którzy byli pomysłodawcami tej polityki, powinni na siebie przyjąć winę, a nie szukać dzisiaj problemów wybiórczo w niektórych krajach UE”.

Jak podkreślił, ta polityka od samego początku była „błędna i niewykonalna w całej UE, bo załamała się we wszystkich krajach członkowskich UE”. - To jest całkowicie błędna i nieakceptowalna droga, którą wybrała dzisiaj Komisja – oświadczył Szczerski.

RadioZET.pl/PAP/DG