Zamknij

Szczerski: Polska i Niemcy powinny zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił

Redakcja
19.03.2018 23:17
Szczerski: Polska i Niemcy powinny zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił
fot. PAP

Jako stabilne rządy Warszawy i Berlina powinniśmy zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił, ani z zewnątrz ani od wewnątrz - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski po poniedziałkowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

Szefowa niemieckiego rządu odwiedziła w piątek Warszawę. Spotkała się z prezydentem Andrzejem Duda, a wcześniej z premierem Mateuszem Morawickim. Polska jest drugim po Francji celem wizyty zagranicznej Merkel od jej wybrania w środę przez Bundestag na czwartą kadencję na stanowisko kanclerza Niemiec.

Zobacz także

Szef gabinetu prezydenta RP na briefingu prasowym po spotkaniu relacjonował, że rozmowa Andrzeja Dudy z Angelą Merkel poświęcona była m.in. "uwarunkowaniom geopolitycznym dzisiejszego świata, bezpieczeństwu naszego regionu i bezpieczeństwu całej wspólnoty euroatlantyckiej". Wśród tematów poruszonych podczas spotkania wymienił ponadto rozwój współpracy obronnej w Europie, przyszłość UE i NATO oraz relacje ze Stanami Zjednoczonymi, m.in. w wymiarze ekonomicznym.

- Tutaj jest kwestia dzisiaj, jak państwo wiecie, pewnego zapytania na temat przyszłości współpracy gospodarczej i handlowej między USA i Unią Europejską; tutaj zarówno Polska, jak i Niemcy stoją na stanowisku, że rzeczywiście jesteśmy obrońcami wolnego handlu, chcielibyśmy, żeby te więzi euroatlantyckie były bardzo silne w wymiarze ekonomicznym, ale także (w wymiarze) współpracy politycznej - mówił Szczerski.

Zobacz także

W kontekście dyskusji o przyszłości Unii, szef gabinetu prezydenta akcentował kwestię tego, "jak zbudować tę przyszłość w oparciu o jedność".

- Oboje rozmówcy podkreślili rzecz bardzo istotną, tzn. jest bardzo wielu zewnętrznych graczy, którzy chcieliby podzielić Europę, jest bardzo także dużo wewnętrznego rozczarowania w ramach Europy i (takich, którzy) też chcą budować przyszłość polityczną na podziałach Europy - relacjonował prezydencki minister.

- My, jako te stabilne rządy Berlina i Warszawy, powinniśmy zrobić wszystko, żeby Europy nikt nie podzielił - ani z zewnątrz, ani wewnątrz - przekonywał. Jak dodał, "wszyscy ci, którzy grają na podział Europy, chcą po prostu ją osłabić".

Pytany, czy wśród poruszonych kwestii znalazła się też sprawa różnej oceny gazociągu Nord Stream 2 przez Warszawę i Berlin, Szczerski odparł, że gdy mówimy o geopolityce, o bezpieczeństwie, to także mówimy o bezpieczeństwie energetycznym. "Mówimy o tym, że czasami są projekty, które Europę dzielą a nie łączą, to także mówimy o tym, co pani pytała" - zwrócił się do dziennikarki prezydencki minister.

Nord Stream 2 to projekt liczącej 1200 km dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie. Gazociąg ten ma być gotowy do końca 2019 roku, gdyż po tym roku Rosja zamierza przestać przesyłać gaz rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy.

RadioZET.pl/pap/maal